Bydlení Domácnost Technologie

Na co myslet při výběru osvětlení abyste nejen šetřili, ale taky viděli

LED žárovka
Možnosti osvětlení (nejen) domácnosti se od doby Edisonova převratného vynálezu před 140 lety značně proměnily. Klasická žárovka ztratila svůj prim a do popředí se dostaly moderní a šetrné způsoby svícení. Jak si ale mezi žárovkami a zářivkami správně vybrat tu nejlepší tak, aby splňovala vaše požadavky na osvětlení? To se dozvíte v následujících tipech.

Edisonkám odzvonilo

Klasickým žárovkám s rozžhaveným wolframovým vláknem už téměř odzvonilo. Může za to hlavně jejich enormní nehospodárnost. Edisonova žárovka je spíš topidlo než zdroj světla  – na světlo přemění jen 8 % spotřebované elektrické energie, zatímco na teplo ten zbytek. Další nevýhodou je malá životnost (cca 1 – 2 000 hodin), a tak i přes nízké provozní náklady vyjde svícení tímto zdrojem hodně draho.

Žárovka, nebo zářivka?

Termín šetřivá žárovka sice zlidověl, ve skutečnosti jde ale o miniaturní formu tradiční zářivkové trubice. Úsporné kompaktní zářivky (CFL) poráží klasické žárovky na (téměř) všech frontách – jsou výrazně efektivnější, mají vyšší životnost ( 8 – 15 000 hodin). Jejich nevýhodou je nicméně pomalejší náběh, omezené množství cyklů rozsvícení-zhasnutí a také fakt, že uvnitř obsahují rtuť, což komplikuje jejich recyklaci.

Výdrž 100 000 hodin

Kdo ale pomyslný světelný závod bezkonkurenčně vyhrává, jsou LED žárovky. Ve srovnání s těmi klasickými ušetří zhruba 90 % energie, nevadí jim časté zapínání a vypínání, po rozsvícení jedou okamžitě na plný výkon. Svítit vydrží 50 – 100 000 hodin (při svícení 6 hodin denně odpovídá době 48 let). LED žárovka je tedy bezkonkurenčně nejekologičtější a nejekonomičtější možnost osvětlení. Jak si ale vybrat tu správnou?

Jak si vybrat LEDku

Není LEDka jako LEDka a prvním krokem k tomu, abyste si vybrali tu správnou, je si rozmyslet, kde ji chcete používat a co od ní očekáváte. Jiné světlo oceníte na večerní čtení v obývacím pokoji a jiné na kreslení architektonických výkresů nebo osvětlení výlohy. Hlavní parametry, které je třeba zvážit, jsou svítivost, příkon, barva světla, vyzařovací úhel, velikost, zobrazení barev, typ patice, životnost, počet spínacích cyklů a druh diod.

Desatero pro správný výběr

1) Svítivost

Jak moc bude žárovka svítit vám prozradí údaj o počtu lumenů, čím více lumenů, tím více světla. Orientačně odpovídá klasické žárovce „čtyřicítce“ 400 lumenů, „šedesátce“ 700 lumenů, „pětasedmdesátce“ 900 lumenů.

2) Příkon 

Čím menší příkon, tím větší úspora. Opět srovnání: LED žárovka odpovídající svítivostí klasické žárovce 60 W má příkon většinou kolem 7 – 8 W. Pokud si ale připlatíte, můžete koupit i čtyřwatovou.

3) Barva světla

Barva světla se udává v Kelvinech. Čím méně Kelvinů, tím je světlo teplejší (více žluté), a naopak. Klasická žárovka má teplotu 2800 Kelvinů. LEDky se prodávají ve třech kategoriích.

  • teplé bílé světlo (2800-3300K) – vhodné o obýváku či ložnice
  • neutrální bílá (4000-4500K) – je nejblíže dennímu světlu
  • studená bílá (okolo 6000K) – vhodné k práci

4) Vyzařovaný úhel

Do stropních svítidel se hodí žárovky s velkým vyzařovacím úhlem, do stolní lampy stačí 120 °.

5) Zobrazení barev

Podle tohoto údaje poznáte, jak (ne)dobře zobrazuje LEDka barvy. Pro běžné užití stačí hodnota Ra 80.

6) Typ patice

To jest typ závitu. Nejčastější jsou  E27 (jako u klasické žárovky) nebo E14 (menší závit). Pokud špatně vyberete, žárovka vám nebude pasovat do objímky.

7) Životnost

Udává počet hodin, po které vydrží svítit. pohybuje se v desítkách tisíc hodin, u těch levnějších v řádu nižších jednotek, u dražších až 100 000 hodin.

8) Počet spínacích cyklů

Většinou se pohybuje kolem 30 000.

9) Druh diod

Kloboučkové LED diody (DIP) jsou nejméně účinné, zlatou střední cestu představují žárovky se SMD diodami. Nejmodernější a nejdražší jsou COB diody.

10) Velikost

Zde jde spíše o estetiku než o funkci. Pokud bude žárovka vidět, vyberte si takovou, aby se vám líbila a na místo, kde bude svítit, se hodila.

zdroj: techcrunch.com | fotografie: Wikimedia Commons

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu