Aktuality Příroda

Na jihozápadě Spojených států padají z nebe mrtví ptáci

Řada ptáků migrujících do teplých krajin už do svého zimního útočiště nikdy nedoletí. Na jihozápadě Spojených států jich cestou tisíce z nejasných příčin nečekaně zemřely. Ornitologové nazvali tuto situaci národní tragédií a za jeden z možných důvodů.

Masivní úhyn

Mezi ptáky, kteří na jihozápadě Spojených států masivně hynou, patří vlaštovky, pěnice nebo tyranovci a mezi ornitology panují obavy, že nejspíš uhynuly již stovky tisíc jedinců. Všichni mají jen velmi male tukové zásoby a snížené množství svaloviny.

Přes celou Ameriku

Migrující ptáci se vydávají na cestu z aljašské a kanadské tundry a na své cestě do Jižní a Střední Ameriky přelétají právě nad jihozápadem Spojených států. Aby tuto cestu zvládli bez úhony, musí si každých pár dní odpočinout a nabrat na jednom místě nové síly.

Změna trasy

Je pravděpodobné, že kvůli rozsáhlým požárům na západě Spojených států museli ptáci změnit svoji běžnou trasu a místo, aby letěli nad pobřežím, kde mají dostatek potravy, přelétali více ve vnitrozemí, nad pouští Chihuahuan. Jenže jde o oblast, kde není dostatek potravy ani vody, a tak ptáci pravděpodobně zemřeli hladem.

Na vině změna klimatu

Jihozápad Spojených států se letos potýká s extrémním suchem, které je dáno změnou klimatu. V jeho důsledku není v této oblasti v letošním roce dostatek hmyzu, který je právě pro migrující ptáky hlavním zdrojem potravy. V první polovině září bylo zároveň extrémně chladno, a tak se mohlo stát, že ptáci vyrazili do teplých krajin dříve, než si stačili vytvořit dostatečné zásoby tuku. Mohlo také dojít k tomu, že kouř z požárů poškodil ptákům plíce.

Vzácný jev

Masivní úhyn ptáků během období migrace není něco, co se odehrává příliš často. Příčinou bývají extrémní projevy počasí, jako jsou bouřky, krupobití nebo mrazíky. Při největším dosud zaznamenaném úhynu zemřelo na jaře roku 1904 v Iowě kolem jednoho a půl milionu ptáků.

zdroj: The Guardian, BBC| fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu