Bydlení Společnost

Na prostředí záleží. Děti, které vyrůstají v zeleni, mají vyšší IQ

Podle nové studie jsou děti, které vyrůstají v části měst s vyšším výskytem zeleně, inteligentnější a také se u nich méně často vyskytují poruchy chování.

Benefity zeleně

Již zdaleka není pochyb o tom, že příroda a zeleň mají na vývoj a rozvoj dětí blahodárné účinky. Nová studie, kterou provedli vědci z univerzity v belgickém Hasseltu, se jako první zaměřila samostatně na hodnotu IQ. Do studie bylo zapojeno 600 dětí ve věku mezi 10 a 15 lety.

Podle zjištění vědců znamená tříprocentní nárůst v podílu zeleně v okolním prostředí vyšší IQ v průměru o 2,6 bodu bez ohledu na to, v jakých sociálních podmínkách dítě vyrůstá.

Proč k tomuto nárůstu dochází, není úplně jasné, ale předpokládá se souvislost se sníženou hladinou stresu, hluku a zvýšeným sociálním kontaktem a aktivnějším životním stylem, ke kterým vyšší podíl zeleně vybízí.

Urbanistické změny

Přínosy vysokého podílu zeleně v okolním prostředí na hodnotu IQ jsou nezpochybnitelné a to především u dětí s nižší inteligencí, kde i nárůst o několik bodů může znamenat velký rozdíl. Více zeleně má také pozitivní dopad na naši paměť a pozornost.

Podle autorů jsou zjištěná data tak významná, že by se měli urbanisté více zaměřovat na to, aby bylo v městském veřejném prostoru více zeleně, a vytvořilo se tak vhodnější prostředí pro příznivý rozvoj dětí.

Poruchy chování

Diskutovaná studie, kterou zveřejnil magazín Plos Medicine, se kromě IQ zaměřovala také na souvislost mezi množstvím zeleně v okolním prostředí a poruchami chování, jako jsou poruchy pozornosti nebo agresivita. Stejně jako předchozí studie z této oblasti potvrdila, že zeleň má na chování dětí příznivý dopad.

Další tipy na procvičení mozku

Aerobní cvičení a další fyzická aktivita zvyšuje mentální výkonnost a paměť, to platí i o určitých typech potravin, jako jsou čokoláda, ořechy či ryby. Pokud si během dne dopřejete siestu, která nepřesáhne 90 minut, váš mozek si odpočine a vy budete soustředěnější a výkonnější. Obdobný účinek má například i meditace.

zdroj: Plos Medicine, The Guardian | fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu