Aktuality Příroda

Nažhavte foťáky a připravte se. Startuje první celosvětové sčítání včel a přidat se můžete i vy

Včely patří mezi klíčové opylovatele, na jejich “práci” závisí celosvětově opylení 90 % zemědělských plodin. Bez nich bychom se neobešli. Populace včel, stejně jako čmeláků, motýlů a dalších opylovatelů se ale významně snižují. Aplikace World Bee Count, která startuje 1.května, si klade za cíl zvýšit obecné povědomí o důležitosti včel a více pochopit příčiny a rozsah úbytku opylovatelů. Zapojit se může úplně každý.

Vyfoť včelu

K celosvětovému monitoringu včel a ostatních opylovatelů se může přidat kdokoliv, stačí mít po ruce foťák. Jakmile uvidíte na květu včelu, čmeláka, brouka či motýla, vyfoťte ho a pošlete do aplikace World Bee Count, která funguje zdarma. Ze zaslaných fotek bude sestavena mapa, která bude zveřejněna na den včel, 20. května, na stránkách beescount.org a bude ukazovat celkový počet opylovatelů vyfocených po celém světě. Mapa bude průběžně aktualizována.

Více si všímat

Hlavním cílem celého projektu je zvýšit povědomí o nezastupitelném významu včel a dalších opylovatelů nejen pro náš potravní řetězec. Autoři aplikace chtějí vybídnout lidi po celém světě, aby si díky ní vice všímali různých druhů hmyzu, které opylují rostliny v jejich bezprostředním okolí, lépe pochopili jejich zásadní roli pro správné fungování přírody a zvážili například omezení používání pesticidů na vlastní zahradě. Ty totiž neselektivním působením zabíjejí i včely či čmeláky.

Dvě sousta ze tří

Někteří vědci odhadují, že až dvě ze tří našich soust jsou závislá na činnosti opylovatelů, jako jsou včely, motýli, můry, ale i ptáci, netopýři, brouci a další druhy hmyzu. Ti totiž fungují jako takzvaný třetí sexuální partner při rozmnožování rostlin. Počty včel a dalších hmyzích opylovatelů ale dramaticky klesají a může za to člověk. My včely potřebujeme a teď potřebují na svoji – i naši – záchranu včely zase nás. Tak připravit foťáky a vyrazit “lovit” snímky opylovatelů!

zdroj: beescount.org, Los Angeles Times| fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu