Příroda

Nedopalky cigaret škodí životnímu prostředí a do přírody nepatří. Co obsahují?

Do přírody odhodí kuřáci na celém světě každý rok miliardy nedopalků. Drobný odpad se nezdá být velkým problémem, přitom jsou „vajgly“ plné škodlivých a toxických látek, které kontaminují své okolí. Nedopalky nepatří jinam než do odpadků. Proč?

Cigaretové filtry značně škodí životnímu prostředí

Vnitřek většiny cigaretových filtrů, ta část, která připomíná bílou bavlnu, je ve skutečnosti forma plastu – acetát celulózy. V přírodě se velmi pomalu rozkládá, přibližně 18 měsíců až 10 let. To ale není to nejhorší. Cigaretové nedopalky jsou přímo nacpané toxiny, které se dostávají do půdy, do vodních toků a ubližují všemu živému, s čím se dostanou do styku. Také nikotin znečišťuje značně životní prostředí, je jedovatý.

Fakta o cigaretových filtrech:

  • Cigaretové filtry mají absorbovat některé toxiny z cigaretového kouře a shromažďovat dehet. Také brání vniknutí tabáku do úst kuřáka.
  • Většina filtrů obsahuje jádro z acetátu celulózy a dvě vrstva obalu (z papíru a/nebo hedvábí).
  • Jeden filtr obsahuje přes 12 000 vláken z acetátu celulózy.
  • Do cigaretového papíru jsou přidávány různé chemikálie, které mají za úkol řídit rychlost hoření. Jako bělidlo je přidáván uhličitan vápenatý.

Malá toxická továrna v nedopalcích

Toxiny z odhozených nedopalků se dostávají do vodních toků, ukládají se v potocích, jezerech, mořích i oceánech. Jedna cigareta ve dvou litrech vody dokáže zabít několik malých korýšů. Ještě více toxinů než filtry obsahují zbytky tabáku v nedopalcích. Škodí volně žijícím živočichům, které by je mohli sníst, ale stejně tak by je do pusy mohly strčit malé děti, když nějaké najdou.

Riziko ohně

Nedopalky cigaret neškodí jen svou toxicitou, ale představují významné nebezpečí také v podobě ohně. Každý rok zpustoší lesní požáry obrovské oblasti, zabijí neskutečné množství zvířat a vegetace se roky vzpamatovává. Ne každý požár samozřejmě způsobí právě odhozený nedopalek, ale rozhodně jich je nezanedbatelné množství.

Čísla a statistiky

Při čtení následujícího výčtu nezapomínejte, že tato obrovská čísla se opakují každý rok.

  • Na světě je dnes přes miliardu kuřáků. Odhaduje se, že do roku 2025 by jich mohlo být 1,6 miliardy.
  • Na celém světě se každý den prodá asi 15 miliard cigaret a nakupuje každou minutu asi 10 milionů cigaret.
  • V Číně žije celá jedna třetina světových kuřáků.
  • Podle odhadů se miliardy filtrů naplněných nejrůznějšími škodlivými chemikáliemi dostávají do přírody jako výrazná část odpadu.

Lze cigaretové nedopalky recyklovat?

Bohužel se touto problematikou zatím nikdo zásadně nezaobíral, a to ani velké tabákové giganty. Přitom by právě tato starost měla být jejich cílem. Recyklace jako taková možná není, ale mohlo by dojít k jejich využití ve stavebnictví, přidávání do asfaltových směsí apod., ale stále zůstává problém s toxiny, které se vylučují do okolí. Tyto látky z filtru nedostaneme. Stejně tak nelze využít ani popel z cigaret jako hnojivo, protože obsahuje kadmium, arsen, olovo a další škodlivé látky.

Existuje řešení?

Proč neodhazovat nedopalky cigaret do přírody už víme. Vypouští toxiny, rozkládají se na mikroplasty, škodí a mohou způsobit požáry. Jak ale vyřešit jejich škodlivost v budoucnosti? Aby se do přírody a do vody dostávaly v té nejmenší možné míře? Samozřejmě jsou tu různé regulace a motivace lidí k tomu, aby vůbec nekouřili nebo odhazovali nedopalky tam, kam mají. Pořád je to ovšem velmi málo.

Dalším řešením by byly cigarety z biologicky rozložitelných materiálů a někteří výrobci se o to už snaží. Hrstka firem v zahraničí se zavázala k zodpovědné správě a udržitelnosti životního prostředí. Zatím však nic takového u nás není a vždy platilo a platit bude, že nedopalky od cigaret se vyhazují do popelnice či odpadkového koše. A tím rozhodně není naše planeta.

zdroj: nationalgeographic.com, verywellmind.com | fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu