Aktuality Příroda

Nejvyšší naměřená teplota na Zemi dosáhla nového rekordu

Teplota na jednom z nejteplejších míst planety, v americkém Údolí Smrti, prolomila rekordy. Během 16. srpna bylo takové horko, že pomátlo i digitální obrazovku, která návštěvníkům této jedinečné oblasti běžně výši tamního vedra ukazuje.

Nové maximum

V návštěvnickém centru Furnace Creek v kalifornském národním parku  Údolí smrti naměřili podle předběžných údajů odpoledne 16. srpna 2020 teplotu 54,4 °C (129,9 °F). To je opravdu hodně i na tuto oblast, kde o extrémně horké dny není během léta vůbec nouze. Teplota dokonce pomátla i obrazovku, která tamní teplotu zobrazuje a u které se tak rádi fotí tamní horkuchtiví turisté.

Světový rekord

Dosud nejvyšší zaznamenaná (a potvrzená) teplota byla 53,3 °C , kterou naměřili v roce 2011 v kuwaitském Mitribahu. Pokud se nedělní teplotní měření z Údolí smrti potvrdí, půjde nejspíš o nový světový rekord. Dosud byla vyšší teplota na Zemi naměřena jen dvakrát, ale ani v jednom z případů nebylo měření Světovou meteorologickou organizací uznáno. Občas se objeví zprávy o ještě vyšším teplotním měření, jedná se ale o teploty naměřené přímo na slunci, kde teploměry neukazují běžnou teplotu vzduchu.

Co bude dál

Zprávy a důkazy o měnícím se klimatu jsou stále četnější a to se týká i rekordních teplotních měření. Klimatologové ale varují, že se jimi nemáme nechat uspat jako jen dalším z dlouhé řady nepříjemných zpráv o stavu klimatu na Zemi. Množství oxidu uhličitého v atmosféře nepochybně letos dosáhne i před koronavirové zpomalení další rekordní hodnoty za posledních několik milionů let. Očekává se půlprocentní nárůst v porovnání s rokem 2019.

Horko už počátkem století

Jediné další zatím uznané rekordy Světovou meteorologickou organizací, jsou 56,7 °C  resp. 55 °C v Údolí smrti v roce 1913 a teplota 55 °C dosažená roku 1931 v Kelibi v Tunisku. Je ale možné, že tato brzká měření budou označena za nespolehlivá, jako se to stalo s teplotním rekordem 58 °C, který naměřili roku 1922 v Libyi. Jak se totiž později ukázalo, šlo o velmi nespolehlivé měření, kterému neodpovídaly ani teploty v okolních místech, jak vysvětlují mimo jiné vědci ve filmu o počasí Dead Heat. Zbylé dva rekordy z počátku minulého století ale zatím ještě Světová meteorologická organizace nepřehodnotila.

Vstup zakázán

Už při současných teplotách je oblast Údolí smrti životu nebezpečná a není možné v strávit více času než pár hodin či maximálně den či dva. Celosvětově rostoucí teplota ale komplikuje obyvatelnost řady oblastí, aniž by musely teploty šplhat takto dramaticky vysoko. Tající ledovce znamenají problém pro rozsáhlé přímořské oblasti, měnící se počasí, změny v rozložení a kvantitě srážek a extrémní jevy zase znemožňují hospodaření a život v jiných oblastech, a ty se tak pro lidi stávají neobyvatelnými. Je nepochybné, že nedělní teplotní rekord není poslední špatnou zprávou o stavu našeho klimatu.

Zdroj: Forbes, BBC, Wikipedia| fotografie: pixabay.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu