Příroda Společnost

Není papír jako papír – co znamená certifikace FSC a proč ji požadovat

Dřevo je sice dostatkový a obnovitelný materiál, nicméně i tak patří lesy k jedněm z nejohroženějších ekosystémů vůbec. Ne vždy se totiž k lesům přistupuje tak, aby se podporovala jejich obnova či byla vůbec možná. To je jedním z důvodů, proč vznikla certifikace FSC. Pokud tedy chcete používat dřevo, papír a další výrobky z těchto materiálů, které jsou těženy a zpracovávají se trvale udržitelným způsobem, vždy hledejte FSC symbol.

Celosvětová certifikace

FSC je zkratka organizace Forest Stewardship Council, která celosvětově zajišťuje a spravuje certifikaci dřeva a výrobků z něj, která garantuje jeho původ z legální těžby a trvale udržitelně a sociálně prospěšně obhospodařovaného lesa či recyklovaných zdrojů. Logo FSC je pro zákazníky zárukou, že výrobek, který drží v ruce, nemá na svědomí devastaci naší planety a jejích lesů a pralesů. FSC má i podporu největších ekologických organizací, jako jsou WWF (Světový fond na ochranu přírody), Hnutí DUHA nebo Greenpeace. Existují tři základní typy loga, pod ním je uvedeno licenční číslo výrobce, které lze ověřit v mezinárodní databázi.

Co dělá FCS ČR

Česká pobočka podporuje prostřednictvím certifikace lesů a dřevozpracujících podniků trvale udržitelné a ekologické lesní hospodaření  a zároveň propaguje výrobky ze dřeva s logem FSC. Kromě poradenství lesním hospodářům a dřevozpracujícím podnikům šíří myšlenku a důležitost trvalé udržitelnosti mezi širokou veřejnost. Součástí těchto aktivit je i vydávání časopisu Dobré dřevo a také vznik strategické hry Lesária, kde si může každý vyzkoušet hospodařit s lesem podle pravidel a principů FSC. A to nejen těch environmentálních, ale i sociálních a ekonomických.

Kde koupit výrobky s logem FSC?

Sehnat FSC certifikované výrobky není nijak složité, ať již pořizujete nábytek, hračky, podlahovou krytinu, nářadí nebo kancelářský papír či knihy. Seženete je v drobných obchodech i ve velkých řetězcích jako jsou Hornbach, Bauhaus, Baumax či Jysk, jejich mapu najdete zde. Na trhu jsou desetitisíce druhů výrobků s označením FSC.

zdroj: FSC, Greenpeace |fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:
Štítky

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu