Aktuality Stravování

Není vejce jako vejce – jak si koupit (nejen) v době Velikonoc ta správná?

Blíží se Velikonoce, čas, který si jen těžko dokážeme představit bez vajec. Ne všechna vejce jsou, alespoň z pohledu slepic, stejná. Některá snesly slepice namačkané celý život v kleci, jiná slípky, které mají volnost pohybu a jejichž veškeré další přirozené potřeby jsou naplňovány. Jak od sebe vajíčka poznat a koupit si ta „správná“? A jak se nenechat napálit reklamními slogany? To vám poradíme v následujícím článku.

Tajemství číslic

Celé „tajemství“ původu každého vajíčka se skrývá v kódu, který musí být povinně natištěný na skořápce. A upřímně, nejdůležitější je pro běžného spotřebitele pouze jeho první číslice. 0 označuje vejce z biochovu, 1 z volného výběhu, 2 z podestýlky a 3 z klecového chovu. Jestli vám alespoň trochu záleží na tom, v jakých podmínkách slepice žijí, jsou vaší jednoznačnou volbou jedničky a nuly. A na trojku raději zapomeňte.

Řetězce se zbavují klecí

V českých obchodech bohužel stále tvoří klecová vejce velkou většinu nabídky, jsou totiž, pochopitelně, nejlevnější. Ve velkochovech se u nás chová v klecích neuvěřitelných 90 % slepic. Odolávat nízké ceně Češi moc neumí, a tak je pro slepice jedinou šancí, že klecová vejce úplně zmizí z nabídky obchodů. K tomuto kroku se zavázala většina řetězců jako Globus, Rohlík.cz, Košík.cz, Tesco, Albert, Lidl, Kaufland a Penny Market, ale řada z nich až od roku 2025. Luštit první číslici z kódu na vajíčku tak musíme ještě několik let!

Co potřebuje ke spokojenému životu taková slepice? Klec to není

Stejně jako lidi, mají i slepice svoje základní potřeby – získat potravu, mít dost prostoru k volnému pohybu, klidné místo ke snášení, kontakt s ostatními členy hejna a možnost se na chvíli vzdálit. Jestli mezi tyto potřeby něco nepatří, pak je to prožít život namačkané v kleci na tak malém prostoru, že si ani nemohou načechrat peří a roztáhnout křídla.

slepice volný výbeh

Slepice z klece ven

A takhle nějak to bohužel v realitě vypadá. Existují naštěstí i další způsoby chovu slepic a i v běžném supermarketu již dnes máme na výběr vajíčka i z nich (i když bývají stále v menšině). Slepice na podestýlce bývají sice v halách poněkud natěsno, zato se ale mohou volně pohybovat a mají k dispozici snášková hnízda. V chovu s volným výběhem je navíc zajištěn nepřetržitý volný přístup k výběhu s vegetací, ekologický chov odpovídá pobíhajícím slepicím kolem vesnického stavení, které si k tomu klovou biozrní.

Nenechte se napálit

Producenti vajíček si velmi dobře uvědomují, že spotřebitelé chtějí nejen levná, ale taky etická vejce. Jenže většina z nich je nemá v nabídce, a tak se snaží zákazníka napálit. Krabičky s vejci tedy hýří barvami a fotkami spokojených slepic, objevují se na nich nápisy jako fitness, cereální, čerstvá, kvalitní, pohodová a další. Tahle hesla ale o tom, v jakých podmínkách slepice žijí, neříká vůbec, ale vůbec nic. Rozhodující je typ chovu, který musí být jednak uveden na krabičce (bio, z volného výběhu, z podestýlky, klecová) a také natištěn jako kód (respektive jeho první číslice) na každém jednotlivém vajíčku.

Tak pamatujte, nejen na Velikonoce vybírejte při nákupu jenom vejce s kódem od jedničky nebo nuly!

zdroj: Lenka Pipková | fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu