Móda a krása

Než se oblečení dostane na pulty obchodů, čeká ho série toxických lázní. Jak si vybrat k přírodě šetrnou módu?

Při výrobě oblečení se používá série jedovatých chemických látek, které představují pro životní prostředí velkou toxickou zátěž. V kombinaci s masovou propagací fast fashion, tedy rychlospotřební módy, nabírá tento problém ještě dramatičtějších rozměrů. Jak si vybrat oblečení, které není spojeno s devastací přírody? Přinášíme vám několik jednoduchých tipů.

Skutečná cena oblečení

Oděvní průmysl patří mezi největší světové znečišťovatele. Jakou cenu platí za naše džíny, trička, svetry či ponožky životní prostředí? Podle Programu OSN pro životní prostředí je oděvní průmysl zodpovědný za 10 % veškerých světových emisí skleníkových plynů, což je víc, než vyprodukují ročně veškeré mezinárodní lety a námořní doprava dohromady. Pokud pojedeme v nezměněném tempu dál, do roku 2030 to bude bezmála 50 %. Ohromná je i spotřeba vody. Například na výrobu jedněch džín se spotřebuje 3781 litrů vody a 20 % veškerých světových odpadních vod pochází z oděvních továren – z barvení a dalších chemických úprav látek a oděvů.

Toxická lázeň

K barvení i další úpravě látek, jako jsou ochrana před vlhkostí, zajištění nemačkavosti, potisk vzorů atd., se používá velké množství toxických látek. Ty ohrožují zdraví lidí, především zaměstnanců textilek, a také zatěžují životní prostředí. Vzhledem k tomu, že výroba látek a oblečení probíhá dominantně v rozvíjejících se zemích a Číně, jsou ekologická regulace provozu a předcházení kontaminaci životního prostředí spíše vtipem než realitou. S bohužel jen malou mírou nadsázky se dá říci, že v Číně poznáte barvy, které právě v oděvním průmyslu frčí, podle zbarvení řek.

Fast fashion

Ročně vyplivnou továrny na trh 80 milionů tun oblečení a toto číslo narůstá, nárůst oproti roku 2000 je neuvěřitelných 60 %. Podle organizace Ellen MacArthur Foundation se množství oděvů, které se ročně dostane na trh, za posledních dvacet let zdvojnásobilo. Na vině je především kult fast fashion. Výrobci neustále přicházejí s novými kolekcemi a trendy a snaží se přesvědčit spotřebitele, aby si kupovali stále nové a nové kousky. Za pomalou se považuje už i, nedávno ještě dostačující, sezónní obměna šatníku. Snahou producentů je, aby si zákazník koupil daný kousek oblečení co nejlevněji a s „klidným“ svědomím ho na sebe vzal jen párkrát a pak se ho zbavil a pořídil si nový. Jen  1 % oděvů se přitom dočká dalšího použití.

Co můžete udělat vy?

Do snahy o omezení negativních dopadů oděvního průmyslu na životní prostředí se musí zapojit všichni, od designérů přes výrobce až po zákazníky. Co jsou tedy kroky, které může udělat každý z nás?

  • Opravdu to potřebuješ?

Než si pořídíte nový kousek, zamyslete se, zda ho skutečně potřebujete. Velká většina z nás má ve skříni víc oblečení, než kdy zvládne unosit.

  • Zkus second-hand

Pokud nějaký kousek oděvu skutečně potřebujete, zkuste se nejdříve poohlédnout v second-handu. Oblečení z druhé ruky bývá kvalitní a stylové.

  • Měním, měníš, měníme

Stále populárnější jsou takzvané swapy, tedy akce, na které můžete přinést oblečení a další věci, které již nepotřebujete, a naopak si odnést nějaký nový kousek, který zase nabízí někdo jiný.

  • Pošli to dál

Pravidelně procházejte svoji skříň a kousky, které již nenosíte, pošlete dál. Můžete je prodat nebo darovat, například do sběrného kontejneru.

  • Čti cedulky

Víte, odkud pochází vaše oblečení? Kdo a kde ho vyrobil? Z jaké je látky? To vše se dozvíte na cedulce. Pokud to lze, vybírejte si výrobky z biobavlny.

  • Kvalita nad kvantitu

Méně znamená více. Kupujte si opravdu kvalitní oblečení, které vám vydrží řadu let. Nebudete ho muset tak často obměňovat.

  • Opravuj

Díra na punčoše? Utržený knoflík? Nekupujte hned nový kousek, ale oblečení si opravte sami.

  • Nauč se šít

Jestli chcete udělat ještě další krok, naučte se šít a kvalitní slow fashion oblečení si pak můžete vyrobit sami. Jak na to vám poradí například ekošvadlena Markéta Kotmelová.

  • Buď originální

Nebojte se kombinovat oblečení kreativně a vytvářejte si osobité outfity, zkoušejte nové kombinace. Oživit a obměnit tak můžete svůj šatník, aniž byste si do něj kupovali cokoliv nového.

  • Per chytře

Aby vám oblečení co nejdéle vydrželo, perte podle návodu a na co nejnižší teplotu a co nejkratší program.

zdroj: ellenmacarthurfoundation.org, UNEP, worldbank.org |fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu