Aktuality Příroda

Norsko ohrožuje Arktidu – plánuje začít těžit ropu v jejích nedotčených oblastech  

Plány Norska na zahájení těžby v dosud nedotčené části Arktidy u špicberského pobřeží ohrožují nejen tamní  křehký ekosystém ale také vztahy s Ruskem.

Rizikový podnik

Rozšířit těžbu ropy do severních oblastí Arktidy je podle expertů velký rizikem pro životní prostředí, otevření devíti nových ropných vrtů je zároveň rizikem i z ekonomického pohledu. Pokud by Norsko tento krok skutečně učinilo, může to znamenat i zvýšenou snahu dalších zainteresovaných zemí začít v Arktidě těžit.

I přes řadu speciálních opatření nemůže být vzhledem k extrémním klimatickým podmínkám těžba v Arktidě nikdy zcela bezpečná. Pokud, nebo lépe řečeno až, dojde k ropné havárii, budou následky nedozírné. Otázkou přitom není ani to, zda k havárii dojde, ale kdy se to stane.

Hledání cesty z krize

Zdá se, že plánované rozšíření těžby je reakcí Norska na potíže, se kterými se ropný průmysl potýká a které se v souvislosti s pandemií koronaviru ještě prohloubily. Nejde ale o zcela nový nápad, Norsko se směrem více na sever pomalu posouvá už desítky let. Nyní se ale dostává na hranici, jejíž překročení by už ostatní země jen těžko tolerovaly.

Protesty

Podle společného prohlášení několika velkých mezinárodních environmentálních organizací vydala norská vláda v minulosti již 24 povolení k těžbě v oblastech, kde ji Norský polární institut ani Institute mořského výzkumu nedoporučil, a odmítají, aby Norsko těžbu v Arktidě jakkoliv rozšiřovalo. Problémem je především to, že neexistuje žádný způsob, jak by se dal odstranit případný únik ropy v této oblasti.

Spor s Ruskem

Zmiňovaný krok norské vlády zároveň hrozí ochlazením vztahů s Ruskem, pro které je oblast Špicberků strategicky významná. V minulých letech posílilo Rusko svoji vojenskou přítomnost v oblasti a rozhodnutí Norska vstoupit do dosud nedotčené oblasti by mohlo vnímat jako projev agrese. Dobré vztahy a spolupráce s dalšími hráči v Arktidě je esenciální a otázkou je, jestli je norský krok jen čistě byznysovým rozhodnutím, nebo se jedná ze strany Norska o provokaci.

zdroj: greenpeace.org, reuters.com, theguardian.com | fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu