Společnost

Nové kreditní karty omezují utrácení na základě emisí uhlíku

Letos na jaře švédská firma Doconomy, zabývající se finančními technologiemi, odstartovala zcela první službu, která umožňuje klientům omezovat utrácení na základě denního limitu uhlíkových emisí. Kreditní karta DO je společným projektem mezi Doconomy, Mastercard a sekretariátu OSN pro změnu klimatu (UNFCCC). Karta slouží ke stejným účelům jako každá jiná, ale připojená aplikace zároveň sleduje a kontroluje uhlíkovou stopu všech transakcí. Klient sám si pak určí denní limit uhlíkových emisí, po jehož přesáhnutí se karta dočasně zablokuje.

Nejenom, že karta umí vysledovat uhlíkovou stopu spojených s utrácením vašich peněz, je navíc vyrobená z přírodních materiálů a potištěná technologií Air-Ink. Jedná se o recyklovaný tiskařskou barvu vyrobenou ze znečišťujících částeček, ke kterým patří například saze z továrenských komínů.

Peníze jsou nejsilnější nástroj

V roce 2015 podepsalo 175 členů OSN tzv. Pařížskou dohodu, v níž se zavázali dlouhodobě snižovat množství uhlíkových emisí. Kromě toho i velké společnosti dnes přecházejí na udržitelnější varianty stávajících výrobních procesů nebo k využívání ekologicky šetrných zdrojů energie. Jednotliví obyvatelé naší planety si stále více uvědomují dopad klimatických změn a snaží se mnohem šetrněji přistupovat ke každodennímu životu. Přesto všechno si v Doconomy myslí, že peníze jsou nejsilnějším nástrojem, jak zabránit ničení životního prostředí z hlediska jednotlivce. Svým projektem chtějí začít revoluci v bankovnictví, která povede ke snížení neudržitelné konzumace zdrojů a vykompenzují se tím škodlivé emise jimž se jinak nelze vyhnout.

„Lidé začínají na životní prostředí myslet i ve svém běžném životě, včetně rozhodnutí o nákupech konkrétních produktů. Proto jsme velmi rádi za inciativu Doconomy jim ještě víc pomoci.” říká předsedkyně UNFCC, Patricia Espinosa.

Ekologicky šetrné nakupování

Držitelé DO karet mají také možnost poskytnout přímý finanční dar certifikovaným zeleným projektům OSN. Patří mezi ně třeba nahrazování tradičních sporáků v Malawi šetrnými nebo stavba větrných elektráren v Indii. Za každý ekologicky šetrný nákup pak dostanou klienti kredit navíc.

zdroj: inhabitat.com | fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu