Příroda

O transplantaci korálů jste možná nikdy neslyšeli, i přesto má zachránit ty u Princových ostrovů

Korály jsou pro mořský ekosystém nepostradatelné. Ty v Marmarském moři ale ohrožují developerské projekty, a tak se jedninou nadějí zdá jejich přesun na jíné, bezpečné místo.

Složitá práce

“Transplantovat” korály není snadná práce. Svoje o tom ví skupina dobrovolníků, kteří se snaží zachránit korály v Marmarském moři v okolí Princových ostrovů jen pár desítek minut cesty lodí od Istanbulu. Během dvaceti minut se musí zanořit do hloubky třiceti metrů, najít na skále vhodné místo a přenesený korál na něj umístit.

Ohroženi civilizací

Marmarské moře je domovem 24 druhů laločníků, jejich přežití nicméně ohrožuje nedaleko probíhající developerské projekty. Hrozí tak, že z oblasti zmizí rohovitky, pérovníci nebo další druhy červených a žlutých měkkých korálů. Na většinu z nich přitom jinde než v oblasti Středozemního moře nenarazíte. Podle doktorky Edy Topcu, mořské bioložky z istanbulské university, která projekt přesunu korálů vede, jsou korály pro mořský ekosystém nenahraditelné. Vytvářejí totiž vhodné prostředí pro další formy mořského života; poskytují bezpečné místo pro tření, růst i získávání potravy.

Noemova archa

S trochou nadsázky připomíná projet transplantace korálů projekt Noemovy archy. Od každého druhu přemisťují vědci do nové lokality jenom několik jedinců a počítá se s tím, že se v ní následně rozmnoží a rozrostou a bude se jim znovu dařit. A zkušenosti z praxe ukazují, že se tak skutečně děje.

Devastace Rovného ostrova

Situace jednoho z malinkých Princových ostrovů, Rovného ostrova, se stala hlavním motivem, proč se do přenosu korálů v této oblasti vůbec pouštět. Suť a další stavební odpad, který vznikl při masivním developerském rozvoji ostrova v roce 2015, se všechen nasypal do moře. Výsledkem bylo odumření velkého korálového společenství. A tak když se v roce 2017 začala plánovat velká výstavba na dalším z ostrovů, rozjel se projekt na záchranu korálů ve velkém.

Úspěch

Během dvou let se do bezpečnější oblasti úspěšně podařilo přenést 280 korálů. Šlo o první transplantační korálový projekt v Turecku. I přes nulové zkušenosti s tímto postupem přežilo přesun na nové místo 90 % korálů transplantovaných v roce 2017, o dva roky později to bylo už jen 60 %.

Ráj pod hladinou

Řada korálů ve Středozemním moři začíná blednout (umírat), a tak se veká spousta živočichů, kteří tím přišli o své domovy, přesouvá více na sever, do oblasti Marmarského moře. To se tak stává kvetoucím útočištěm podmořského života. Do oblasti se stěhují chobotnice, želvy i mečouni.

zdroj: pehalnews.in| fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu