Bakterie ve výzkumu
Studium živých organismů při hledání nových, trvale udržitelných textilií a barviv není žádnou novinkou. Velké pozornosti se dostává hlavně řasám a houbám, nyní se ale vědci zaměřili také na jedny z nejdrobnějších organismů, bakterie. Suzanne Lee z BioCouture například využívá fermentované kvasnice a bakterie k produkci materiálu na bázi celulózy. Z ní se dá následně vyrobit textilie, která vypadá jako kůže.
Bakterie na tričku
Natsai Audrey Chieza z Faber Futures zase využívá k barvení látek bakterii streptomyces coelicolor. K celému procesu nejsou potřeba žádná chemická barviva a obejde se jen s minimálním množstvím vody. Inovativních start-upů, které zkoumají možnost využít bakterie v módním průmyslu, se vyrojilo nespočet. Cesta z laboratoře na módní molo a do obchodních řetězců je ale dlouhá. Ledy se ale pomalu začínají prolamovat.
Odvážná investice
Do technologií, které se ukázaly jako dobře fungující a které už si prošly testováním trhu ve spolupráci s malými, nezávislými návrháři a butiky, začínají vkládat peníze větší investoři. Například firma Spiber, která se věnuje vývoji a výrobě biomateriálů, získala finance na stavbu výrobny v Thajsku, Modern Meadow zase chystá rozjezd velkopprodukce biotechnologických textilií na Slovensku.
Spojit se s leadery trhu
Některé vedoucí značky outdoorového průmyslu zkoušejí zařadit některé z těchto inovací do svého sortimentu. Například výše zmiňovaný Spiber spolupracuje s firmou Norht Face, Bolt Threads zase s Patagonia.
Práce na obou stranách
Mikroby mohou hrát v módním průmyslu dokonce dvojí roli. Jednak v trvale udržitelné produkci látek či textilních barviv, zároveň ale mohou pomoci i při likvidaci odpadu, který tento průmysl produkuje v nadměrné míře. Například bakterie ideonella sakaiensis konzumuje PET vlákna, která se nacházejí například v syntetických kusech oblečení. Pokud by se tedy podařilo její schopnost masově využít, znamenalo by to environmentálně příznivé řešení jedné z problematických složek odpadu.
Bioinženýrství na vzestupu
Módní průmysl je nejen enormním producentem odpadu a emisí skleníkových plynů, ale také nenasytným spotřebitelem zdrojů, které jsou ale stale obtížněji dostupné. Limitované zdroje i obrovský dopad módního průmyslu na životní prostředí jsou tak nepochybně hlavním důvodem, proč v něm bioinženýrství hraje a bude hrát významnou roli.
zdroj: wgsn.com| fotografie: pexels.com
Přidat komentář