Móda a krása

Obléknout se do řas nebo kaktusových listů? V budoucnu nic neobvyklého

oblečení na ramínku
Módní průmysl představuje pro životní prostředí ohromnou zátěž. Celosvětově je módní průmysl zodpovědný za více emisí oxidu uhličitého než letecká a námořní doprava dohromady. A tak by nás nemělo překvapit, že řada módních návrhářů hledá inovativní, k přírodě šetrné možnosti výroby látek a nových materiálů. Houby, řasy nebo ananas? Tohle všechno může být brzy součástí i vašeho šatníku.

Sustainable Angle

Jedním z těch, kdo se snaží propagovat zelenější módu, je i švýcarská nezisková organizace Sustainable Angle. Ta mimo jiné pořádá každoročně přehlídku k přírodě šetrných inovací v módě a materiálech Future Fabric Expo. “Móda sama o sobě sice vytváří problémy, ale zároveň dokáže nabídnout řešení,” věří zakladatelka a ředitelka organizace Nina Marenzi. Je přesvědčená, že časem dokážou inspirovat ke změně i velké řetězce.

Materiály z přírody

Alternativní materiály s nízkou (nebo dokonce nulovou či negativní) uhlíkovou stopou se pomalu a jistě zabydlují v návrhářských studiích, ať jde o stonky ananasu, kaktusové listy, trička z řas nebo “kůži” z hub. Nejnovějším trendem je uhlíkově negativní oblečení vyrobené z řas, které dokonce pohlcuje oxid uhličitý ze vzduchu. Inovativní materiály využívá například newyorská návrhářka Charlotte McCurdy.

Fotosyntetizující tričko

Londýnský startup Post Carbon Lab přišel z inovativním materiálem pro výrobu triček, batohů, bot, závěsů, deštníků i povlaků na polštáře. Jeho vrchní vrstvička je pokryta živou řasou, která fotosyntetizuje – pohlcuje oxid uhličitý a uvolňuje kyslík. Podle spoluzakladatelky startupu Dian-Jen Lin dokáže jedno velké tričko vyrobit tolik kyslíku jako šestiletý dub.

Další materiály

Mezi další používané nízkouhlíkové tkaniny patří Piñatex, který se vyrábí z listů ananasu a který využívá například Hugo Boss nebo H&M, a Mycotex, materiál vytvořený rostoucími houbami. Mexická společnost Desserto zase vyrábí moderní veganskou “kůži” z kaktusových listů.

Trochu jiná péče

Se změnou materiálů přichází nutně i změna ve způsobu péče o výrobky z nich. Například oblečení z živé řasy potřebuje světlo a oxid uhličitý, a tak ho nemůžete jen tak strčit do tmavé skříně. Stejně tak by řasa nepřežila prací cyklus v pračce, takže jde o striktně praní v ruce. Za trochu nepohodlí ale tyhle nízkouhlíkové materiály určitě stojí.

zdroj: publications.parliament.uk, inhabitat.com | fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu