Aktuality Příroda

Obří žralok megalodon poprvé ukázal vědcům svoji pravou podobu

Nejnovější britská studie poprvé odhalila skutečnou velikost prehistorického žraločího monstra. Jeho hřbetní ploutev dosahovala výšky dospělého člověka.

Nepředstavitelně velký

Prehistorický druh žraloka otodus megalodon, který dorůstal enormních rozměrů a který proslul díky hollywoodským trhákům konečně odhalil vědcům svoji skutečnou velikost. Dřívější odhady se nyní podařilo zpřesnit díky vědcům z univerzit v Bristolu a Swansea. Ti poprvé dotázali zjistit skutečnou velikost těla této příšery.

Velký bílý žralok

V současnosti je největším známým žijícím žralokem velký bílý žralok, který je vzdáleným potomkem megalodona. Ale i jeho mohutné šestimetrové tělo je drobečkem oproti šestnácti metrům megalodona, který obýval naše oceány v době před 23 až 3 milióny let.

Série výpočtů

Aby se vědcům podařilo stanovit skutečnou velikost těla megalodona, použili několik matematických metod a také vycházeli z dat o velikosti jeho v současnosti žijících příbuzných. Podle výsledků studie zveřejněné v časopise Scientific Reports dorůstal megalodon velikosti neuvěřitelných 16 metrů, přičemž samotná hlava byla dlouhá 4,65 metrů, hřbetní ploutev 1,62 metrů a ocas dorůstal do délky 3,85 metrů. Dojít k těmto číslům ale nebylo snadné, protože to jediné, co z megalodona přežilo do dnešních dob, je řada jednotlivých zubů.

zdroj: Scientific Report | fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:
Štítky

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu