Aktuality Cestování

Opatření proti šíření koronaviru vyčistila ovzduší nepálského hlavního města. Z Kathmandu nyní poprvé dohlédnete až na Mont Everest

Kathmandu patří mezi jedno z nejznečištěnějších měst naší planety. Díky omezení dopravy a výroby, ke kterému došlo ve snaze zabránit šíření koronaviru, se vzduch ve městě vyčistil a pro velkou většinu obyvatel i návštěvníků nepálského hlavního města se poprvé v životě otevřela možnost zahlédnout 200 kilometrů vzdálený nejvyšší vrcholek světa.

Běžně nedýchatelno

Vzduch v Kathmandu patří za běžných okolností k jedněm z nejhorších na planetě, město je zahaleno do smogového oparu a místní nemocnice plní pacienti, kterým smog a prach způsobují vážné zdravotní komplikace. Hlavní příčinou katastrofální kvality vzduchu v celém Kathmandu Valley je především doprava, která má na svědomí kolem 70 % znečištění pevnými částicemi v ulicích města. V boji proti šíření koronaviru se ale život ve městě téměř zastavil.

Život se zastavil

Stejně jako v jiných částech světa donutil koronavirus Nepálce zůstat doma, zastavily se továrny i doprava. V prvním týdnu karantény klesl v zemi prodej pohonných hmot na pouhých 6 %, což přispělo k významnému zvýšení kvality ovzduší v Kathmandu. Kdyby Nepál nebojoval s požáry v oblastech Dhading, Nuwakot a Chitwan, byl by pokles znečištění vzduchu ještě významnější.

Čistý vzduch i výhled

Díky koronavirové karanténě se vzduch v Kathmandu až neuvěřitelně pročistil, zmizel i onen typický, všudypřítomný smogový opar. V první polovině května se na horizontu mezi horskými masivy poprvé v moderní historii objevil i Mont Everest. Ten je přitom od hlavního města vzdálený 200 kilometrů a díky nadměrnému znečištění vzduchu jej běžně není nikdy vidět.

Příležitost

Karanténa a s ní spojené významné zvýšení kvality ovzduší ukázaly, že návrat k “normálu” je možný, pokud tedy dojde k významné redukci emisí z dopravy. Podle jednoho z představitelů nepálské vlády by se toho měl Nepál chopit jako příležitosti a pokusit se kvalitu ovzduší zvýšit dlouhodobě. Například elektrifikací dopravy. Vzhledem k velkému výpadku příjmů, který je důsledkem poklesu turismu v zemi, se ale vláda obává, že takovouto dramatickou změnu nebude schopna ufinancovat.

zdroj: nepalitimes.com |fotografie: pixabay.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu