Domácnost Příroda

Označení BIO a EKO na produktu automaticky neznamená, že žijete zdravě

EKO a BIO kosmetika
EKO, BIO a další názvy se začaly objevovat na mnoha výrobcích v našich obchodech. Jejich popularita postupně stoupá, přestože mnoho lidí neví, co vlastně znamenají. Samozřejmě, jsou šetrné k životnímu prostředí. Ale co mají navíc a jaký je mezi těmito pojmy rozdíl?

Kde všude se setkáte s EKO a BIO produkty?

Zastupují poměrně širokou škálu produktů. Patří mezi ně potraviny, kosmetické výrobky, čistící potřeby nebo prací prášky. Vyznačují se šetrností k přírodě, využitím čistě přírodních surovin, snižují alergické reakce u člověka a celkově nezatěžují organismus.

Znáte význam slova BIO?

BIO produkty byly vyrobeny podle zásad ekologického zemědělství. Důležitá je minimalizace utrpení a bolesti zvířat v průběhu jejich života. Ta musí mít dostatečně prostorný výběh a nesmí být držena v nedůstojných podmínkách. Je zakázáno používat umělá hnojiva, pesticidy či herbicidy. Získat značku BIO není jen tak. Takové potraviny musí splňovat podmínky stanovené zákonem a pocházet z produkce kontrolovaného ekologického zemědělství. Je nutné si ale uvědomit, že označení BIO automaticky neznamená zdravé. Prodávají se i nejrůznější sladkosti, brambůrky apod.

V oblasti BIO kosmetiky už dnes najdete veškeré produkty pro péči o tělo, úklidové prostředky, dekorativní kosmetiku a další. Vše pochází z přírodních surovin, které byly pěstovány tak, aby jejich růst nikterak nezatížil naši planetu.

Co znamenají produkty s označením EKO?

Zkratka EKO značí ekologicky šetrné výrobky. Aby jí mohl nějaký produkt získat, musí být po celou dobu své životnosti šetrný k životnímu prostředí a ke zdraví člověka. Certifikát nelze získat jen tak. Je zakázáno testování na zvířatech a používání látek, které se v přírodě rozkládají desítky let. I tady máte výběr poměrně pestrý od různých úklidových prostředků, pracích prášků, čističů až po nátěrové hmoty nebo ekologické kotle. Přírodní kosmetika přitom rozhodně nemusí zruinovat vaší peněženku.

Výhody ekologických produktů

 • Nezpůsobují alergie, ekzémy apod. V domácnosti oceníte ekologický prací prášek a úklidové prostředky, které nedráždí a hodí se pro všechny rizikové skupiny včetně malých dětí.
 • Nebyly testovány na zvířatech jinak by nezískaly potřebnou certifikaci.
 • Obsahují snadno odbouratelné látky a neznečišťují vodu.
 • Jejich přírodní vůně nedráždí nos ani kůži.
 • Chrání životní prostředí a látky v nich obsažené se nerozkládají desítky let.

Přesná definice EKO a BIO produktů je vysvětlena v nařízení Rady č. 834/2007 čl. 23 o ekologické produkci a označování ekologických produktů.

Jaké látky by se neměly objevit v produktech s označením EKO a BIO?

 • Chlor a čpavek: mohou způsobit astma, alergie, záněty průdušek nebo ekzémy.
 • Sulfáty: často se objevují v kosmetických produktech, způsobují vysušení a podráždění pokožky.
 • Parabeny: konzervační látky, které se používají hlavně v kosmetických produktech. Mohou ovlivňovat hormony v těle a způsobit jejich nerovnováhu.
 • Syntetické vonné látky: používané v úklidových prostředcích, avivážích apod. Často způsobují ekzémy a různá podráždění pokožky.
 • Limonen: objevuje se v krémech proti stárnutí. Má karcinogenní účinky a dráždí dýchací cesty.
 • Hliník: přidává se do deodorantů, antiperspirantů, vlhčených ubrousků nebo do krémů. Může způsobit alergickou reakci.
 • Dioxan: může být obsažen ve vložkách, plenkách nebo tamponech, pokud došlo k jejich bělení chlorem. Může přispět ke vzniku rakoviny, neplodnosti nebo hormonální nerovnováhy.
 • Ftaláty: v kosmetice se nesmí používat, ale mohou se tam dostat skrze obaly. Nepříznivě působí na činnost ledvin, jater, plodnost a mohou způsobit alergie nebo astma.

Zdroj: Hnutí Duha, Madein. md | fotografie: pixabay.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu