Technologie

Plovoucí fotovoltaické elektrárny skýtají řadu výhod

Klasické sluneční elektrárny najdeme běžně na střechách budov, další z často využívaných možností je jejich umístění v místech brownfieldů či na pole. Plovoucí solární panely jsou novinka, která nabízí zajímavou alternativu.

(Ne)dostatek místa

Mezi nejvhodnější místa, kam solární panely umístit, patří střechy domů, ne vždy je ale tohle řešení v daném místě vhodné a z pohledu výkonu elektrárny efektivní. Vznikají proto také velké centralizované solární projekty, které ale často zabírají zemědělskou půdu, na které by se dalo jinak hospodařit. Plovoucí solární panely rozšiřují možnosti, kam lze sluneční elektrárnu instalovat. Vhodné je pro jejich umístění hladina rybníků, jezer nebo nádrží.

Výhodná volba

Plovoucí fotovoltaické elektrárny nejen šetří místo a umožňují využívat zemědělskou půdu například k produkci potravin, ale zároveň s sebou nesou nižší zásah do okolní krajiny. Není například potřeba je pokládat na žádné konstrukce, jako je tomu u běžných solárů.

Využití slunečních paprsků je zároveň na hladině ekektivnější, protože bývá většinou menší problémy se zastíněním panelů, jako se to děje v místech z hustou zástavbou nebo porostem. Zároveň voda panely chladí a ty potom fungují efektivněji, udává se až o 10 %.

Přínosy pro vodu

Panely zakrývají část hladiny a snižují tím vypařování vody a znesnadňují růst sinic. Naopak vůbec nijak neomezují růst rostlin ani vodní život, naopak pro ryby mohou představovat vítané chráněné místečko ke tření.

zdroj: energypost.eu| fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

1 komentář

Klikněte pro přidání komentáře

  • No nevím, určitě je to teda asi lepší alternativa než to postavit na tu hospodářskou půdu, ale na druhou stranu co na to zas vodní savci a ptáci, ti z toho asi úplně nadšení nebudou. Za mě osobně se pořád jako nejlepší řešení nabízí střechy velkých hal a budov, které jsou nevyužité a pro panely je tak dostatek místa. Obnovitelným zdrojům fandím sám beru zelenou energii přes Bezdodavatele, ale chce na to nahlížet i z více úhlů, abychom neviděli jen ty pozitiva.

Zavřít reklamu