Aktuality Příroda

Podle nové studie jsme za 270 let vyhubili přes 570 druhů rostlin

Studie, za kterou stojí irská botanička Eimear Nic Lughadha z Královské botanické zahrady v Kew, se zaměřila na to, jaký vliv má průmyslové revoluce na míru a rychlost vymírání rostlin.

Míra záníku stoupá

A co zajímavého se v práci botaničky lze dočíst? Za poslední tři století je rychlost, se kterou zanikají některé rostlinné druhy, pětsetkrát vyšší než před průmyslovou revolucí. Toto tempo navíc rychle roste. Průzkum uvádí, že od roku 1750 vyhynulo nejméně 571 rostlin, což by mělo být samo o sobě obrovským varováním. Rostliny podporují celý život. Poskytují kyslík, který dýcháme, poskytují potraviny, které jíme. Tvoří páteř světových ekosystémů.

Jen špička ledovce

Podle věddců je potvrzený seznam 571 rostlin pouze špičkou ledovce. Ve většině případů může trvat roky, než se nějaký druh prohlásí oficiálně za vyhynulý. Kromě toho existují tisíce druhů, které jsou funkčně zaniklé, což znamená, že je jich tak málo, že šance na reprodukci a přežití jsou téměř nulové. Podle Organizace spojených národů je v současné době ohrožen vyhynutím 1 milion druhů. Mnozí vědci se domnívají, že vyhynutí a biologická rozmanitost by měla být v médiích stejně důležitým tématem jako například změna klimatu.

Podle studie OSN hrozí vymření 1 milionu druhů

Rostliny nejsou opičky

Bohužel ochrana rostlin je poměrně komplikovaná. Získat financování a podporu pro rostliny je obzvláště náročné, protože nejsou tak roztomilé jako jejich ohrožené zvířecí protějšky. Vědcům tak nezbývá než ukládat vzorky DNA z vyhynulých rostlin v naději, že je jednoho dne dokáží opět přirozeně rozšířit ve volné přírodě.

zdroj: youmatter.world | fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu