Aktuality Společnost

Potřebným mohou pomoci i ty nechtěné oděvy, které nepřešijete na roušky. Rozhovor

fotografie: pexels.com

Česká republika momentálně žije nejen pandemií koronaviru, ale také s ní související šicí horečkou. Na podomácky vyrobené roušky padne kdejaký kus starší látky, trička nebo košile, které dosud ležely zapadnuté v našich skříních. Nucená karanténa je zároveň skvělou příležitostí protřídit si doma (nejen) skříně a vrhnout se na jarní úklid. Vytříděné oblečení, boty či třeba batohy můžete odevzdat do sběrných kontejnerů a pomoci tak například dětem v Klokáncích. Co se s odevzdaným oblečením děje a jak a kde všude pomáhá, nám prozradila ředitelka projektu KLOK.TEX Ing. Pavlína Klementová.

Ing. Klementová ředitelka KLOK.TEX

Váš projekt dlouhodobě podporuje Fond ohrožených dětí a v minulém roce byl jeho největším finančním sponzorem. V čem spolupráce spočívá?

Před deseti lety jsme zahájili ekologicko-charitativní projekt KlokTex, kde se po vzoru zahraničních charitativních organizací ve spolupráci s veřejností zabýváme sběrem oděvů, textilu a obuvi, ze kterého vzniká finanční podpora Fondu ohrožených dětí a jejich zařízení Klokánek. Kromě toho sponzorujeme SOS dětské vesničky, Debru, Naději, Charitu ČR a další.

Proč jste se rozhodli podpořit právě FOD?

Při výběru vhodné charity jsme se soustředili na konkrétní pomoc dětem i proto, aby každý, kdo přispívá, věděl, jak konkrétně pomáhá. Kromě finanční podpory, která bude k letošnímu dubnu už 1.262.061,- Kč, dostávají Klokánky to nejlepší z odevzdaného materiálu.

Jak mohou pomoci běžní občané?

Na našich stránkách se dozvědí, co by měl kontejner na textil správně obsahovat; kromě oděvů a textilu jde i o spárovanou obuv, batohy, kabelky, vše nezašpiněné, bez nutnosti oprav a v igelitovém obalu.

Kde najdeme nejbližší recyklační kontejner?

Je jich velké množství v desítkách okresů, stále přibývají a také se přesouvají do vytíženějších lokalit, informaci o umístění je nejjednodušší získat na stránkách www.KlokTex.cz, Facebooku Kloktex nebo na telefonu 774 026 712. Naše kontejnery poznáte nejen podle velkého loga klokana, ale i pořádku okolo nich.

Řada lidí nemá ve sběrové kontejnery velkou důvěru. Myslí si, že darované věci někdo rozprodává v sekáčích a na tomhle byznysu bohatne. Co se ve skutečnosti děje s věcmi, které lidé do kontejnerů odevzdají?

Náš projekt KlokTex pracuje trochu na jiném principu. Odevzdané věci z kontejnerů se třídí a rozdělují mezi charitativní organizace napříč ČR. Co nenajde uplatnění u nás, předáváme do třetích zemí. Naše společnost second handy neprovozuje, celý projekt je financován z vytříděné suroviny pro průmyslové zpracování, zejména pro výrobu čisticích hadrů.

Kolik věcí se ročně odevzdá? Dají se všechny využít?

Nedají. Právě díky propagaci prostřednictvím internetových a tištěných médií se snažíme vysvětlit, že jen dále nositelné oděvy a obuv pomáhají, zbytek se dá zpracovat v průmyslu, ale ne kompletně. Je tedy i na veřejnosti, aby zodpovědněji třídila ještě použitelný materiál a nevhazovala poškozené nebo znečištěné věci. Celkový sebraný objem je ve stovkách tun ročně.

Na vašich stránkách probíhá právě soutěž, jak je možné se jí zúčastnit?

Ano, do 21. března stačí zajít k nejbližšímu kontejneru KlokTex.cz a udělat si selfie s odevzdávanými věcmi, hraje se o mobilní telefon Realme 5 se 128 GB paměti. Losovat se přitom bude jen z několika desítek příspěvků na naší stránce na Facebooku, zjistili jsme, že odezvou na soutěž bylo zvýšení zájmu o podporu naší činnosti a Fondu ohrožených dětí, i bez ohledu na možnou odměnu.

Děkujeme za rozhovor! 

zdroj: Lenka Pipková | fotografie: Kloktex.cz

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu