Aktuality Domácnost

Pozor na výrobky z čínského recyklátu. Mohou být jedovaté. A to i dětské hračky

Do některých černých plastů v elektronice se přidávají zpomalovače hoření, které mohou způsobit závažné zdravotní problémy. Potíž je v tom, že se můžou při opětovném zpracování plastů dostat do recyklátu a potom dál až třeba do dětských hraček, které se z něj také vyrábí. Složité je to hlavně s necertifikovanými výrobky z Číny, u nichž lze jen těžko, či dokonce vůbec, dohledat původ plastu.

Zdravotní poškození

Problematickou složkou černého plastu v elektronice jsou především zpomalovače hoření, předně bromované dioxiny. Ty poškozují vývoj mozku, mají negativní dopad na imunitní systém i funkci štítné žlázy a také zvyšují riziko rakoviny. Pokud se černé plasty z elektroniky zpracují společně s ostatními plasty, obsahuje zmiňované toxické látky i recyklát, z něhož se následně vyrábí celá škála dalších produktů běžné spotřeby, včetně dětských hraček.

Nová studie, publikovaná v časopise Chemosphere, dokládá, že některé hračky, ty, do nichž se dostaly zpomalovače hoření, skutečně obsahují látky s prokazatelným toxickým působením na lidské buňky. Jde především o necertifikované hračky z Číny. Problematické je nejen to, že jsou děti na působení toxických látek citlivější, ale především to, že hračky a jiné předměty strkají často do úst, čímž významně zvyšují svoji expozici zmiňovaným dioxinům.

Nová studie

Kontaminaci výrobků z recyklovaného plastu toxickými zpomalovači hoření zkoumali v nizozemském výzkumném středisku BioDetection Systems, na studii se ale podílela celá řada dalších organizací, včetně holandské univerzity Vriet Universiteit Amsterdam a české organizace Arnika. Podle Jindřicha Petrlíka, vedoucího programu Toxické látky a odpady z této organizace, se úplně poprvé podařilo prokázat přímý negativní dopad těchto látek na lidské zdraví.

Obsah bromovaných zpomalovačů hoření ve výrobcích není podle něj nijak vzácný, Arnice se podařilo identifikovat na našem trhu několik desítek hraček, které je obsahují, včetně například skládací kostky Krtečka.

Toxický bumerang

To, zda plast obsahuje zpomalovače hoření, není na první pohled nijak poznat. I proto se v Evropské unii mohou tvrdé plasty recyklovat pouze z výroby a dále je možné recyklát s jejich obsahem použít opět jen ve výrobě stejných či obdobných průmyslových výrobků. Do hraček a jiných výrobků, v nichž by mohly tyto toxické látky negativně ovlivnit zdraví jejich uživatelů, by se tak vůbec neměly dostat. Zároveň se již, kvůli hrozícímu poškození zdraví, téměř přestaly používat i při výrobě nového zboží. Stále je ale bohužel možné vyvážet jedovaté plasty k recyklaci mimo EU, a tak není divu, že se nám odtamtud vrací v nových výrobcích jako toxický dioxinový bumerang.

Nejen hračky

Bromované zpomalovače hoření lze najít kromě dětských hraček i v řadě dalších výrobků, jako jsou šatní ramínka, sešívačky, odsponkovače, hřebeny, sponky do vlasů, rukojeti nožů, vidliček nebo kuchyňských nůžek. Potenciálně rizikové jsou všechny výrobky z černého tvrdého plastu, především ty necertifikované.

zdroj: arnika.cz, ihned.cz|fotografie: pixabay.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu