Aktuality Cestování

Prázdná letadla křižující Evropu mohou konečně přistát

Opatření proti šíření koronaviru dramaticky zasáhla leteckou dopravu. Přeprava cestujících na velké řadě linek byla zakázána, na mnoha ostatních cestující sami ruší svoje rezervace i jejich nákup. Aerolinky létají ale beze změny dál – i s prázdnými letadly – aby nepřišly o svoje přistávací sloty. EU konečně povolila dočasnou změnu pravidel, a letadla duchů tak mohou zůstat na zemi.

Use it or lose it

Pro provoz ve vzduchu a na letištích platí přísná pravidla. Jedním z nich je i tzv. pravidlo use it or lose it (využívej ho, nebo o něj přijdeš), povinnost aerolinek pravidelně využívat svoje rezervované sloty – časová okénka pro přistání na letištích. Pokud je dopravci využívat přestanou, mohou o ně nenávratně přijít.

Prázdná letadla nad Evropou

Tohle pravidlo nabralo v době pandemie koronaviru na absurditě. Aby letecké společnosti o svoje sloty, tedy možnost pravidelně přistávat v konkrétním čase na konkrétním letišti, nepřišly, létají na zrušených linkách dál i s prázdnými letadly.

Dočasná změna pravidel

Na tuto absurdní situaci, kdy se zbytečně pálí tuny leteckého benzínu a vypouštějí emise, konečně zareagovala i Evropská unie. V souvislosti s pandemií koronaviru chce dočasně zrušit povinnost využívat alespoň 80 % přistávacích slotů, aby nebyly nabídnuty konkurenci, a tak mohla pasažéry nevyužívaná letadla konečně zůstat na zemi.

Aerolinky i životní prostředí si oddechnou

“Chceme aerolinkám usnadnit udržení svých letištní slotů i v případě, že je kvůli propadu v letecké dopravě nevyužívají,” prohlásila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen a dodala, že tak chce pomoci nejen leteckým dopravcům, především těm menším, ale také životnímu prostředí.

Letecký průmysl v krizi

Letecký průmysl patří mezi nejvíce zasažené pandemií koronaviru. Mnoho pravidelných linek bylo zrušeno, poptávka po létání mezi cestujícími dramaticky klesla. Podle Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) mohou dopravci kvůli snížené poptávce přijít až o 113 bilionů amerických dolarů. Podle počátečních odhadů organizace ACI Europe, která reprezentuje evropská letiště, je možné v období mezi lednem a březnem očekávat 14% úbytek cestujících.

Letadlem do Ameriky? Možná za měsíc

Zrušení leteckých linek se dotklo nejen oblastí, které jsou koronavirem prudce zasaženy, jako je Čína, Itálie nebo Korea. Nově vyhlásily například Spojené státy americké měsíční zákaz všech letů z Evropy na svoje území.

zdroj: The Guardian, E15| fotografie: pexels

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu