Aktuality Domácnost

Příklad správné výchovy? Založte záhonek pro děti

Zahrada a děti, to je rovnice, která k sobě neodmyslitelně patří. A nemusí to být jen o hraní. Někdy se může zábava skloubit s prací a výchovou. Proč nezapojit děti do zahradních činností a nenechat je, aby si založily svůj vlastní záhonek. Stačí je jen správně zaujmout a motivovat.

Vlastní záhonek a věková hranice?

Existuje nějaká věková hranice pro zahradničení dětí? Vlastně ne. Je jasné, že roční dítě toho samo ještě moc nevypěstuje, ale kolem dvou let už se dokáže velice dobře hrabat v hlíně, nosit malou konvičku s vodou a celkově vám být nápomocné. První záhonek můžete vypěstovat třeba spolu. V následujícím roce už to určitě zvládne i samo jen s malou pomocí.

Vyslyšte přání dětí

Pokud má děti zahrada a práce na ní bavit, měly by si také rozhodnout, co chtějí pěstovat. Vytvořte s nimi tabulku přání, kam si každý napíše své představy. Menší dětičky mohou nakreslit jen obrázky nebo vám to řeknou a vy názvy do tabulky napíšete sami. Důležité je, aby každý měl na zahrádce něco, co má rád. A co když vlastní zahradu nemáte? Porozhlédněte se v okolí, zda u vás neexistuje nějaká komunitní zahrada. O tom, co to je a jak fungují máme na webu zajímavý rozhovor.

Kam umístit záhonky pro děti?

Vybírejte teplé slunné místo v závětří, nejlépe takové, aby na něj děti viděly dobře z okna a mohly se tak hned po probuzení trochu pokochat, jak jim rostlinky rostou. Nezakládejte je někde daleko od domu, kde nebude vidět. Snadno pak můžete zapomenout a děti jakbysmet. Další důležitý faktor pro výběr stanoviště je dostupnost vody. Také sluneční svit alespoň několik hodin denně je dost důležitý. Vyhněte se příliš suchým částem vaší zahrady.

Jak by měly být záhonky veliké?

Lepší je začít s menšími záhonky, a když děti pěstování vlastních plodin bude bavit, můžete postupně rozšiřovat. Je to lepší než pak s konvemi běhat kolem hromady obřích záhonů, které vaše ratolesti nezvládají opečovávat nebo je to zkrátka a dobře už nebaví. Počítejte s cca 5 m2 půdy na záhonek. Každý bude mít jeden. Pokud máte větší děti, mohou mít záhonků i více. Není příliš dobrý nápad dělit jeden záhon mezi více dětí. Obvykle chce každý pěstovat něco jiného.

Nezapomeňte kolem záhonů vytvořit pěšinky, dostatečně široké, aby se tam děti vešly a nešlapaly v záhonech. Okraje mohou ozdobit kamínky a kameny. Hlínu řádně prokypřete, prohnojte a může se sázet. Samozřejmě vše za pomoci dětí.

Co pěstovat?

To je samozřejmě otázka. Obvykle chtějí děti pěstovat to, co mají rádi. Často jsou to ředkvičky, kedlubny, hrášek, mrkev, cuketa. K oblíbeným patří jahody, borůvky, maliny či mišpule. Nezapomeňte na voňavé bylinky, nejlépe takové, které hezky kvetou. Pokud by děti chtěly i něco kvetoucího a hezkého, můžete si zasadit motýlí keř, který má krásné květy a láká motýly z celého širokého okolí.

Označte a ohraničte záhonky

Ke každému záhonku přidejte jmenovku se jménem jeho vlastníka. Pro děti je to ohromně motivující. Najednou ví, že tohle je jejich kousek půdy, za který nesou zodpovědnost, kde si pěstují to, co chtějí. A když se dobře nepostarají, nic jim nevyroste. Jmenovky vyrobte z kartonu (není příliš trvanlivý), papíru, který zatavíte do folie apod. Použít můžete také dřevěné prkno, kam jména vyryjete.

Důležitou součástí značení by měly být značkovací kolíky, které se píchají do země na začátku a konci každého osetého řádku. Na kolík můžete přidělat pytlík od semínek kvůli lepší orientaci na záhonech. Vyrobit se dají z vrbových, lískových či jabloňových proutků na jednom konci uříznuté do špičky.

Vytyčení teritoria máme prostě v genech a děti tím spíš. Chtějí mít pocit, že jejich záhonek patří jen jim. Proto tu část, kde mají své záhony, přehraďte nějakým plůtkem. Dají se koupit už hotové v hobby marketech, ale snadno s dětmi vytvoříte plot z proutí, latěk apod. Stačí trocha času a zručnosti.

Zdroj: Martina Mádlová|pixabay.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu