Aktuality Bydlení

Přírodní koupání na zahradě. Proč letos vsadit na ekologický bazén?

Ekologický bazén
Toužíte po koupání na zahradě, ale nechcete vodu, která je cítit chlorem a celkově chcete něco víc ekologického a blíž k přírodě? V takovém případě by vás mohla zajímat přírodní koupací jezírka či bazény. V čem spočívá jejich výjimečnost?

Jak fungují přírodní bazény?

Přírodní ekologické bazény jsou ideální pro všechny milovníky přírody. Dokonale zapadají do zahradní scenérie a vytvoří příjemnou atmosféru. Celá nádrž se skládá ze dvou částí. Jedna má funkci čistící, kam se vysazují různé bahenní a vodní rostliny. Druhá část je určena na koupání. Je hlubší a větší než čistící, regenerační část. Samozřejmě se nelze spoléhat při čištění vody jen na přírodu. Voda se přirozeně zanáší a mění se její pH a složení. Protože samotné rostliny na čištění nestačí, je nutné použít speciální filtrace se skimmerem. Rozhodně to ale není bazénová filtrace nebo chemie. Pomáhají také lampy s UV zářením, protože ničí nepřátelské bakterie.

Výhody a nevýhody přírodních koupacích jezírek

Jedná se sice o uměle vytvořené jezírko, ale stále vypadá, jako by do té přírody patřilo. Voda je šetrná, vhodná i pro citlivé osoby a alergiky, kteří se nemohou koupat v běžném bazénu. Do jezírka dokonce můžete umístit živé ryby (např. japonští kapři koi). Přirozený vzhled také umožňuje postavit nádrže do jakékoliv zahrady a jejich tvary se modelují přesně na míru zákazníka. Lze k nim postavit molo, přistavit je k terase apod.

Mají samozřejmě i své nevýhody. V první řadě je to náročnější stavba, zvlášť, když se do toho chcete pustit sami. Musíte důkladně promyslet místo uložení, velikost, rostliny, ryby, možnosti čištění apod. Je určitě lepší poradit se s odborníkem, i když to možná vyjde o něco dráž.

Dalším mínusem může být mnohem větší požadavek na prostor. Potřebuje minimálně 70 m2, ale ještě lépe přes 100 m2. Překážkou pak bývá i cena, která je vyšší než u klasických bazénů. Potřebujete kvalitní fólii svařenou na míru v díře, pod ní ještě geotextilii.

Velikost a rozměry

Jak jsme již zmínili, minimální rozměry nádrže s přirozeným čištěním vody musí být nejméně 70 m2. Z toho polovina na regenerační zónu a polovina na koupací. Ta by mohla být i o něco menší. Ideální rozměr části pro plavání je ale alespoň 50 m2, hloubka od 120 do 180 cm. Dno by mělo pozvolna přecházet mezi mělčinou a hloubkou. Vždy je potřeba, aby plavecká část byla hlubší než regenerační. Mezi oběma části stojí stěna umístěná 15 až 30 (50) cm pod hladinou. Jejím účelem je zabránit přelévání bahna z regenerační části do druhé. Zároveň však nesmí být znemožněna volná výměna vody.

Regenerační část může být na obou stranách plavecké části. Čím je větší, tím bude voda kvalitnější. Hloubka bývá od 10 do 80 cm. V této zóně sázíme rostliny (orobinec, ostřice apod.). Pomáhají čistit vodu.

Kolik stojí ekologický bazén?

Ekologický bazén není příliš levná záležitost. Jeden metr čtvereční vychází přibližně na 4000 Kč a více. Cena takového jezírka se vyšplhá klidně až k 500 000 Kč.

Zahradní jezírko nemusí sloužit jen ke koupání. Výborně poslouží i jako estetický doplněk zahrady. Když do vody přidáte ještě nějaké podvodní osvětlení, které dodá večerům magický ráz, vytvoříte na zahradě dokonalou komfortní atmosféru.

Zdroj: Martina Mádlová | fotografie: pixabay.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu