Technologie

Proč si připlatit za horší telefon? Podívejte se na dopady smartphonů na prostředí

Nové řady mobilních telefonů se na trhu objevují snad rychleji než kolekce módních návrhářů, negativní environmentální a sociální dopady byznysu s elektronikou přitom dramaticky rostou. S tím se snaží bojovat společnost Fairphone, která má na trhu již třetí sérii etického a trvale udržitelného smartphonu. Výkonnostně ani cenou sice neodzbrojí, svým etickým aspektem ale ano.

Nárůst emisí

Environmentální dopady byznysu informačních a komunikačních technologií dramaticky rostou. Nejde jen o skleníkové plyny, jejichž podíl na celkových emisích čeká podle studie růst z 1 % v roce 2007 na neuvěřitelný 14 % v roce 2040, ale především také o získávání vzácných materiálů potřebných k jejich výrobě a ohromné množství složitě řešitelného elektroodpadu.

Nový mobil každé dva roky

Průměrný životní cyklus chytrého telefonu je pouhé dva roky, když se rozbije nebo vyjde z módy, vyhodíme ho a koupíme si nový. Jde tak v podstatě o výrobky na jednorázové použití. Přitom emise skleníkových plynů na výrobu jednoho smartphonu představují mezi 85 a 95 % emisí jeho celého dvouletého cyklu. Koupě nového telefonu odpovídá takovému množství emisí CO2, kolik by se vyprodukovalo při jeho používání a opakovaném nabíjení po celé desetiletí.

Drastické dopady smartphonů

Emise představují jen jeden z problémů. Vzácné prvky potřebné pro výrobu telefonů se získávají v dolech, které se v drtivé většině nacházejí v těch nejchudších zemích, kde se při práci nedodržují žádné zásady ochrany životního prostředí ani zdraví a života pracovníků dolů. Mezi ně patří z nemalé části také děti, které pracují s ostatními v nelidských podmínkách. Podle Amnesty International se pracovníci dolů spouštějí do šachet (hlubokých až 100 metrů) na několik dní.O ochranných pomůckách nikdo z nich ani neslyšel. Jak těžba probíhá, se můžete podívat v dokumentu Krev v mobilech.

Etický mobil

Existuje ale možnost volby. Proč si nepořídit telefon, který nemá ve svém rodném listu zdevastovanou přírodu ani zubožené děti a který si navíc snadno sami opravíte? V současné době je na trhu etický chytrý telefon Fairphone 3. Jeho výrobce, holandská společnost Fairphone, jde proti proudu a na trh dodává smartphony, jejichž výroba je do co největší možné míry etická a environmentálně zodpovědná. Ať už jde o získávání materiálů, dětskou práci nebo férové mzdy.

Opravte si mobil sami

Fairphone je zároveň takzvaný modulární telefon, je složený z několika málo modulů (součástí),  které se dají snadno, bez speciálního vybavení vyměnit. Tenhle smartphone si tedy v případě potřeby hravě opravíte sami doma, zvládne to prý i babička. Zatímco jiné společnosti dělají, co mohou, abyste si telefon za žádných okolností sami opravit nemohli (či ani nesměli) a zaplatili draze autorizovanému servisu nebo si rovnou koupili nový, Fairphone vás v domácích opravách naopak podporuje. V balení dokonce najdete i potřebný šroubováček, samozřejmostí jsou i snadno dostupné náhradní moduly.

Recenze

Fairphone 3 odpovídá průměrnému smartphonu z levnější části spektra. Design i funkce jakoby se zasekly pár let v minulosti, což ale běžnému uživateli nijak zvlášť vadit nebude. Používá operační systém Android 9 (nikoliv 10), kvalita kamery je průměrných 12 megapixelů (selfie kamera 8 Mpix), Bluetooth je hodně zpomalený. V porovnání s jinými smartphony s obdobnými funkcemi a velikostí displeje je větší a robustnější.

Výhody

Největší, zato však zcela bezkonkurenční, výhodou Fairphonu 3 je jeho etický původ, použití materiálů z trvale udržitelných zdrojů i možnost si ho samostatně opravit. Fairphone vám tak vydrží dlouhou řadu let. I proto se vám bude hodit softwarová podpora garantovaná na pět let, stejně jako odnímatelná a vyměnitelná baterie. Na Fairphonu vás možná překvapí i, dnes již mámo používaný, otvor pro sluchátka. Samozřejmostí je dual- SIM a přítomnost microSD slotu.

Vyplatí se si připlatit?

I přes své průměrné funkce vás vyjde Fairphone 3 na 450 eur, což je násobně víc než výkonnostně srovnatelný telefon. Na druhou stranu ale máte jistotu, že vám vydrží skutečně dlouho a nebudete si za rok či dva muset kupovat jiný. V případě poškození nebo poruchy si ho sami opravíte a ušetříte za autorizovaný servis. Při zohlednění těchto výhod již cena není tak vysoká. Dalším, nejdůležitějším aspektem je environmentální a sociální férovost Fairphonu, která je nevyčíslitelná. A tak se možná vyplatí slevit z potřeby mít nejvýkonnější a nejdesignovější smartphone a připlatit si za trvalou udržitelnost.

zdroj: sciencedirect.com | fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu