Aktuality Technologie

Provoz nejstarší francouzské jaderné elektrárny končí

Ochránci životního prostředí vítají uzavření první francouzské jaderné elektrárny Fessenheim. Dojde k němu dnes po 43 letech provozu a to i přes to, že původní termín odstavení je starý již devět let.

První elektrárna

Jaderná elektrárna Fessenheim byla uvedena do provozu roku 1977 a jako nejstarší elektrárna svého druhu na území Francie se dostala po katastrofě v japonské Fukušimě v roce 2011 pod kritiku kvůli riziku zamoření. Její uzavření tenkrát neúspěšně požadoval i tehdejší francouzský president Francois Hollande.

Ukončení provozu

Provozovatel elektrárny, státní energetický podnik EDF, odstavil první ze dvou reaktorů již v únoru. Finální odstavení druhého reaktoru začne dnes, ale než zcela zchladne a bude možné palivo z reaktoru odstranit, potrvá ještě několik měsíců. Celý proces vedoucí ke kompletnímu uzavření elektrárny potrvá do roku 2023.

Rizikový provoz

Francouzský státní ústav pro jadernou bezpečnost souhlasí s provozováním jaderných elektráren i po čtyřicátém roce provozu, ale jen za předpokladu, že dojde k významným bezpečnostním úpravám. Za poslední dekádu minulého století a první tohoto došlo ve Fessenheimu k několika poruchám, které souvisejí s bezpečností. Zároveň se ukázalo, že seismické riziko v oblasti, kde reaktory stojí, bylo podceněno.

Francie – jaderná velmoc

Okolo 70 % elektrické energie se ve Francii vyrobí v jaderných elektrárnách, kterých je 18, a jde o zdaleka největšího spotřebitele jaderné energie na světě. V roce 2035 by to mělo být již jen 50 %, zbytek by měly nahradit obnovitelné zdroje. Vláda již ohlásila svůj plán uzavřít dalších 12 reaktorů, kterým brzy skončí životnost.

zdroj: The Guardian foto: pixabay.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu