Technologie

První sluchátka z hub a kvasinek vypadají skvěle

Pro výrobu sluchátek Korvaa, které navrhlo finské studio Aivan ve spolupráci s vědci z VTT Technical Research Center ve Finsku a Aalto University, posloužily houby, bioplasty na bázi kvasinek a další materiály vypěstované mikroby.

Syntetická biologie v rytmu hudby

Sluchátka Korvaa jsou složena z šestice mikrobiálně vypěstovaných látek a jsou skvělou demonstrací toho, co dnes dokáže syntetická biologie – disciplína spojující genetiku, chemii a inženýrství. Sluchátka jsou pro takovou ukázku skvělým předmětem, protože zpravidla kombinují různé materiály od plastu a hliníku přes síťovinu až po kůži. Korvaa nahrazují plastový rým použitím polymerem kyseliny polymléčné. Polstrování tvoří houba zvaná Trichoderma reesei. Síťovaný kryt reproduktorů je vyroben z mikrobiálně produkovaného proteinu na bázi pavoučího hedvábí.

Budoucnost sluchátek

Designéři přiznávají, že Korvaa jsou zatím pouze konceptem s určitými kompromisy. Na druhou stranu však dodávají, že syntetická biologie je rychle se rozvíjející oblast výzkumu. Slucháka jsou k vidění na Fiskars Village Art & Design Biennale 2019 až do 19. září, následně se předvedou také na Helsinki Design Week 2019 od 5. do 15. září.

zdroj: inhabitat.com | fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:
Štítky

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu