Aktuality Cestování

Romantický eurovíkend? Zapomeňte na letadlo

lidé nastupují do letadla
Češi si zamilovali cestování a platí to i o tom víkendovém. Rostoucí platy a někdy až absurdně nízké ceny letenek znamenají, že si dneska klidně zaletíme na víkend projít se po březích Temže, posedět na kávu u fontány di Trevi nebo nasát atmosféru historického Dubrovníku. Jenže s ohledem na měnící se klima je načase zvážit, zda si takovéhle bezstarostné létání můžeme ještě vůbec dovolit. Existují přitom překvapivě cool alternativy. Máme pro vás tipy na romantické eurovíkendy – vlakem.

Vlakem pohodlně po Evropě

Pro občasného zákazníka našich drah to může znít překvapivě, ale cestování vlakem po Evropě je neuvěřitelně snadné, pohodlné a moderní. Díky široké síti rychlovlaků se snadno dostanete nejen do evropských metropolí, ale i na další turisty oblíbená místa. Čisté záchody, elektrické zásuvky a kvalitní občerstvení bývají pravidlem. Řada vlaků nabízí i připojení k internetu nebo například možnost sledovat filmy na zabudovaných obrazovkách.

noční vlak

Snídaně do postele

Je fakt, že i když vlaky sviští vysokou rychlostí, letadlům nemohou v téhle kategorii konkurovat. Nemusíte se ale vůbec bát celodenního cestování. Pro větší vzdálenosti je ideální využít noční vlaky, ve kterých si vyberete mezi lehátkovými (4 nebo 6 lehátek v kupé) a lůžkovými ( 1, 2 nebo 3 lůžka v kupé) vozy. Čisté povlečení, polštář a snídani do postele dostanete ve všech z nich. Večer nastoupíte a ráno se probudíte ve své vysněné destinaci. Není to cool?

Benátky

benátky

Kde jinde strávit zamilovaný valentýnský víkend než v romantických Benátkách? Nočním vlakem s krátkým přestupem v Linzi přijedete akorát na ranní kávu a typický brioche. Během dne se projděte starobylým městem protkaným vodními kanály, svezte se na gondole nebo navštivte baziliku San Marco. Večer si zajděte do některého z místních barů na proslulý benátský spritz veneziano.

Druhý den můžete vyrazit za uměním třeba do Palazzo Grassi nebo naskočit na vaporetto (vodní autobus) a zajet si na vzdálenější ostrovy (Lido, Murano, Burano … ) nebo si vychutnat pohodu v parku Giardini. Po večeři se večerním vlakem můžete vrátit zpět do Prahy.

  • Tam: Praha hl. n. 18:01 – Venezia Mestre 8:16 (s přestupem v Linzi)
  • Zpět: Venezia Mestre 21:17 – Praha hl. n. 10:13 (s přestupem v Linzi)

Letět do Benátek, které se potápějí kvůli změnám klimatu, by byl opravdu hořký žert.

Salzburg

Salzburg

Romantiku nepochybně zažijete i v Mozartově rodišti, rakouském Salzburgu. Tahle meka klasické hudby nabízí nejen všudypřítomného Mozarta, ale především nádherné historické centrum. Pokud vyrazíte večerním vlakem, ještě si stihnete užít něco ze salzburského nočního života.

Až se vyspíte, vyrazte do úzkých uliček pohádkového historického centra, užijte si jeho barokní kostely, paláce a věžičky, navštivte rodný dům Mozarta, Residenz nebo velkolepý salzburský dóm. Na večeři ochutnejte Salzburg Bierfleisch – tradiční hovězí dušené na černém pivu podávané s knedlíkem.

Druhý den vyrazte na zámek Mirabell nebo na procházku do některého z nespočtu romantických parků a zahrad, případně k jezeru Leopoldskroner Weiher, na jehož březích stojí zámek Leopoldskron, který proslul jako vila von Trappových ve filmu Za zvuků hudby. Večerním vlakem se vraťte do Prahy. Doma budete ještě před půlnocí.

  • Tam: Praha hl. n. 18:01 – Salzburg 23:48 (s přestupem v Linzi)
  • Zpět: Salzburg 17:12 – Praha hl. n. 23:02 (s přestupem v Linzi)

Görlitz

gorlitz

Mezi Čechy nepříliš známé, přesto nádherné středověké město, které nepříznivé historické události rozdělily na města dvě – německý Görlitz a polský Zgorzelec (Zhořelec). Görlitz nabízí nefalšovanou romantiku, je totiž plný renesančních, gotických a barokních i secesních památek a bezkonkurenční jsou i procházky po březích Nisy, která městem protéká.

Vyrazit můžete tentokrát ranním vlakem a s párminutovým přestupem v Drážďanech dorazíte do Görlitzu za čtyři hodiny.

  • Tam: Praha hl. n. 6:26 – Görlitz 10:36 (s přestupem v Drážďanech)
  • Zpět: Görlitz 17:27 – Praha hl. n. 21:36 (s přestupem v Drážďanech)

Curych

curych

V podvečer nasedněte v Praze do vlaku a ráno se probuďte na břehu Curyšského jezera v největším švýcarském městě, Curychu. Než ale vyrazíte na romantickou projížďku po jezeře (nebo procházku po jeho březích), zamiřte do Starého města se strmými dlážděnými ulicemi a nejméně tisícovkou středověkých kašen, obdivujte největší švýcarský chrám Grossmünster i dalšího velikána, chrám Fraumünster, zajděte si za uměním do prvotřídní galerie umění Kunsthaus.

Druhý den si vyhraďte na jezero a hřeben Uetlibrg s nádherným výhledem na město. Po večeři sedněte na vlak, nechte si zdát pěkné sny a druhý den ráno budete doma.

  • Tam: Praha hl. n. 18:01 – Curych 8:20
  • Zpět: Curych 21:40 – Praha hl. n. 10:56

Možností romantických eurovíkendů vlakem je pochopitelně mnohem víc, záleží, kam vás srdce táhne. Snadno dostupné jsou i Budapešť, Vídeň, Berlín, Bratislava, Kolín nad Rýnem, Brusel nebo třeba Amsterdam.

noční lůžkový vlak

Kde pořídit (levné) jízdenky?

Lístky si můžete koupit osobně v mezinárodní pokladně Českých drah (některé spoje koupíte i na ČD online) nebo přímo u zahraničního dopravce jako DB (Deutsche Bahn), Trenitalia, nebo  ÖBB (Österreichische Bundesbahnen). Záleží, kdo vlak vypravuje a zda je některá část cesty čistě v zahraničí.

U lístků na mezinárodní vlaky platí to, co u letenek. Čím dříve jízdenku koupíte, tím je levnější, méně zaplatíte také za spoje mimo nejpopulárnější časy. Velmi výhodně vyjdou takzvané Sparnight jízdenky, které se prodávají na většinu evropských nočních vlaků (EN – Euro Night). Fixní cena zahrnuje jízdenku a místenku na lůžko nebo lehátko a kupuje se na konkrétní den a vlak. Nedají se na ni sice uplatnit žádné slevy a ani nemáte možnost změny rezervace, zato vás jízdenka vyjde na zlomek plné ceny.

Další slevy

Už při jedné cestě (tam i zpět) se vám v drtivé většině případů vyplatí pořídit si IN kartu s Rail Plus, která vám zajistí slušnou slevu z plné ceny jízdenky (i při započtení ceny IN karty ušetříte). Pozor, IN kartu ani jinou slevovou kartu neuplatníte při nákupu Sparnight lístků.

Pokud se vám cestování vlakem po Evropě zalíbí, můžete vyrazit na dovolenou s kartou Interrail. Ta vás opravňuje za fixní částku na daný počet dní k libovolnému cestování vlakem po celé Evropě, stačí si jen vybrat z mnoha Interrail možností.

zdroj: cd.cz, bahn.de | fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu