Móda a krása Stravování

ROZHOVOR: Blue Vegan Pig Shop – bezkonkurenční donuty nejen pro vegany

blue vegan pig shop
Řada lidí, kteří kolem sebe nemají žádného vegana (a ani se sami živočišných produktů nevzdali), si představuje veganského strávníka tak trochu jako chudinku, který se musel vzdát všeho dobrého, co se rodí v kuchyni. Tahle představa nemůže být dál od pravdy a o veganských dezertech to platí dvojnásob. Dokazují to i vynikající a vyhledávané veganské donuty od Blue Vegan Pig Shop.  V čem tkví jejich tajemství, to nám prozradí jejich tvůrce Ondra Rakušan.

Ondřej Rakušan Blueveganpigshop

Jak vůbec vznikla myšlenka otevřít si veganský donut shop?

Na začátku téhle idey stály dvě youtuberky, Bluevaganpig (Markéta), což je teď moje žena, a Camie (Kamila). Markéta se chtěla nějakým způsobem realizovat v gastronomii, i když teda nezačínala s donuty ale s veganskými burgery na Náplavce. Donuty nicméně přišly vzápětí a měly velký úspěch, a tak se holky rozhodly otevřít si veganské občerstvení.

To muselo chtít velkou odvahu, vsadit rovnou jenom na donuty …

Holky měly tu výhodu, že měly docela dost sledovatelů a mnoho z nich se transformovalo na první zákazníky, a zároveň nabízely tenkrát širší sortiment včetně slaných věcí jako různé chlebíčky a pomazánky. Ale nakonec to vykrystalizovalo čistě v donuty, o které byl největší zájem. Hned první den měly úplně vyprodáno.

Kdy přesně se BlueVeganPigShop otevřel?

V srpnu 2017. No a asi po roce Kamila odešla a přišel jsem já. A když šla Markéta na mateřskou, tak jsem výrobu donutů převzal kompletně.

Nejsem velký milovník sladkého, ale vašim donutům jsem neodolala a musím říct, že jsou opravdu vynikající. Máte nějaký tajný recept?

Co se týče složení ani ne, je to klasické kynuté těsto, ale v každém donutu je přibaleno ohromné množství lásky 😊. Takže to je možná to hlavní, proč lidem tolik chutnají. Donuty jsou samozřejmě veganské, takže obsahují veganské varianty mléka, másla a dalších živočišných surovin. Tím se liší od těch klasických.

      bageta

Na donuty k vám ale asi chodí i nevegani …

Určitě, to je na tom právě to krásný, že chutnají všem. A často právě nevegani jsou hodně překvapení, že vůbec netušili, že něco takhle dobrého může být veganské. Tím, že je u nás veganství ještě poměrně v začátcích, tak má spousta lidí k veganské stravě předsudky. Nebo třeba někde ochutnali špatně upravené tofu, které jim nechutnalo, a oni mají teď neopodstatněný odpor ke všemu veganskému.

Na výběr je opravdu hodně „příchutí“, které jsou nejoblíbenější?

Jednou ze stálic je jednoznačně Boston, to je kombinace vanilkového krému a čokolády, ale snažíme se kromě „stálic“ dělat i sezónní donuty. Třeba v létě s čerstvým ovocem nebo na podzim zase s jablky, i když ty někdy dělám i během zimy, protože lidem hodně chutnají. Můj osobní tip je slaný karamel.

Kolik se jich dá sníst za den, aby člověku nebylo špatně?

To nevím, občas sním i tři za den, někdo přijde a sní 3 na posezení. Lidi si ale většinou berou donuty domů, někdy i 9 kusů pro dva. Myslím, že ale platí všeho s mírou a pokud to člověk jí s dobrým pocitem a má z toho radost, udělá mu to jen dobře 🙂 .

Co plánujete do budoucnosti?

Určitě bychom se rádi rozšířili, ale zatím hledáme vhodné prostory, ale věřím, že se něco brzy najde. Momentálně máme výrobnu v Chuchli a prodejnu na Voroněžské, takže každé ráno vstávám ve čtyři, abych stihnul donuty včas připravit a přivézt do 12:00 na prodejnu. Zároveň je tady tolik možností, kterým směrem se dál vydat, a tak se nechceme unáhlit. Každopádně teď rozšiřuji sortiment o slané věci, obložené bagety a tak, protože jsem dřív měl v Liberci, odkud pocházím, veganské bistro s veganskou pizzou a bagetami a chybělo mi to zde v Praze.

Moc děkujeme za rozhovor a přejeme hodně zdaru!

 

P.S. Tip redakce – donut s lesními plody a vanilkovým krémem 

                                                    Dobrou chuť!

 

 

adresa: Voroněžská 19, Praha 10; zastávka tramvaje Krymská

otevřeno: středa – neděle 12:00 – 18:00

fotografie: Blue Vegan Pig Shop

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu