Aktuality Móda a krása

Rozlučte se s fast fashion. Nakupujte tak, aby vám oblečení dělalo radost

Fast fashion
Předsevzetí si nemusíme dávat nutně jen na začátku roku. Správný čas je kdykoliv. Jedno velké můžete zkusit třeba hned teď. Rozlučte se s fast fashion, tedy rychloobrátkovým zbožím za nízké ceny, ale zároveň i nízké kvality a zkuste slow fashion.

Co je fast fashion a proč škodí?

Fast fashion je levná a lehce dostupná móda vyráběná v obrovském množství. Při výrobě se často nehledí na životní prostředí, pracovní podmínky zaměstnanců apod. Většinu z nás by vůbec nenapadlo, že to krásné tričko za 90 Kč možná negativně ovlivnilo něčí život a my si ho na sebe vezmeme párkrát a bude na vyhození.

V rychloobrátkovém módním průmyslu se vyprodukuje až miliarda oděvů ročně.

Tento průmysl má velký podíl na problémech, jako je znečištění řek, nedostatek vody, chemizace půdy, odlesňování krajiny, špatné podmínky pro zaměstnance, produkce CO2 a mnoho dalšího. Obrovskou kapitolou je problém s textilem, co se týká pozdějšího odpadu.

Na jedno bavlněné tričko je při výrobě spotřebováno až 3000 litrů vody a na jedny džíny asi 8000 litrů vody.

V tomto odvětví stojí na druhé straně slow fashion neboli pomalá a k přírodě šetrná móda, která klade důraz na ekologickou a etickou výrobu a na celkový minimalismus ve skříni. Jinými slovy. Máte sice najednou ve skříni pět triček namísto dvaceti, ale jsou kvalitní, vyrobené za spravedlivých podmínek pro zaměstnance a v souladu s přírodou.

10 způsobů, jak se rozloučit s fast fashion

1. Než koupíte, přemýšlejte

Je to tak. Než si koupíte další kalhoty, svetr, tričko nebo cokoliv jiného, položte si otázku: „Vezmu si tohle na sebe alespoň desetkrát?“ Budete se divit, jak častá je odpověď „ne“.

2. Zajímejte se o výrobce

Odhaduje se, že módní průmysl zaměstnává asi 45 milionů lidí a ženy tvoří velmi významnou součást celosvětové pracovní síly v textilních továrnách. Zároveň však mnoho z nich patří k nejméně placeným pracovníkům na světě. Když chcete koupit oblečení od nějaké značky, zjistěte si, kde byly věci vyrobeny, za jakých pracovních podmínek? Dostávají lidé adekvátní mzdu? Mají potřebné ochranné pomůcky?

3. Kupte méně, kupte lépe

OSN považuje módu za druhé nejvíce znečišťující odvětví na světě. Než koupíte tři svetříky za 500 korun všechny, zvažte koupi jednoho za stejnou cenu, ale z etické módy. Ta totiž často stojí víc, protože odráží skutečné náklady na používání materiálů, které méně zatěžují naši planetu, náklady na spravedlivé odměny pracovníkům a zajištění bezpečné práce.

4. Nebojte se obnošeného oblečení

Mnoho z nás se bojí nakupovat použité oblečení a raději si jedem koupit tričko nové, i když kolikrát velmi nekvalitní. Jenže, charitativní bazárky, second handy a různé oděvní veletrhy jsou obvykle plné úžasných a kvalitních kousků, výtěžek jde často na dobrou věc a podle některých statistik je takto možné zrecyklovat velké množství oblečení. Navíc si koupíte spoustu nových kousků za zlomek jejich ceny.

5. Nekupujte nic, co nebudete nosit

Samozřejmě darujte věci, které jste si koupili, ale už je nenosíte. Rozhodně ale nekupujte nic, o čem už předem víte, že to jen tak nosit nebudete. Nečekejte, že najednou zázračně zhubnete deset kilo nebo se vám tento styl začne v budoucnu líbit. Právě takové myšlení patří k důvodům, proč 73 % z 53 milionů tun vláken, která jsou používána na výrobu oděvu a textilií, se každý rok spálí nebo vyhodí na skládky.

6. Nakupujte eticky online

Někdy může být velký problém najít značky, pro které je udržitelnost hlavním znakem podnikání, a nikoliv jen marketingové zaměření. Často se jedná o malé výrobce, kteří ani nemají svůj kamenný obchod nebo jen pár v republice. Co ale často mají, je e-shop. Proto nakupujte online, ale vždy s rozmyslem, abyste vraceli jen ve chvíli, kdy je to naprosto nezbytné.

7. Materiály, na které si dejte pozor

Obecně se pro recyklování jeví jako nejlepší materiály nylon, polyester, bavlna a vlna. Také organické materiály. Mezi nová, skvělá a stále populárnější vlákna patří Tencel (ze dřeva) a Monocel (z bambusu).

Znáte aplikaci Alpaka? Ta se snaží lidem ukázat, že hodnotu oblečení nelze měřit podle cenovky, ale že spočívá v kvalitě. Vydrží dlouho? Cítíte se v něm dobře a nosíte ho? Aplikace vám spočítá právě poměr ceny a frekvenci nošení a pomůže udržovat minimalistický šatník jen s kousky, které skutečně unosíte.

8. Připravte se na nepříjemné reakce

Značky, které jsou zaměřené na etickou a udržitelnou módu, nebudou mít problém odpovídat na všetečné otázky a rádi vám pomohou rozšířit znalosti. Ale ne každý se bude vašimi dotazy zaobírat. Připravte se na nepříjemnou výměnu názorů nebo negativní reakce. Jednoduché položení otázky se proto může stát velmi důležitým krokem správným směrem.

9. Nepřestávejte

Stát se vědomým spotřebitelem je cesta a už jen vaše rozhodnutí o tom, že začnete nakupovat jinak, je velmi důležité. Nepůjde to hned, ale každý malý krůček se počítá.

Zdroj: elle.cz, farmdrop.com | fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu