Móda a krása

Rozpoznat skutečně udržitelnou módu je někdy docela oříšek. Jak se vyznat mezi různými pojmy a označením?

Téma ekologie a udržitelnosti se v módním průmyslu skloňuje čím dál častěji, naštěstí. Jeho zásah do přírody je rozhodně nezanedbatelný a patří k největším znečišťovatelům. Proto přechází řada módních značek na udržitelnou módu. Myslí to však s životním prostředím opravdu tak dobře, jak se snaží tvářit? Jakým eko-pojmům byste měli rozumět, abyste dokázali oddělit takříkajíc zrno od plev.

Co znamená pojem udržitelná móda?

Aby se mohla značka oblečení označit jako udržitelná, musí splnit nějaké podmínky a získat potřebnou certifikaci. Tyto certifikace jsou udělovány jen za jasně stanovených kritérií. Mezi nejznámější patří Fair Trade či GOTS. Pozor na označení Oeko-Tex 100. Zde se řeší až finální výrobek, který je testován na přítomnost chemických sloučenin. Neřeší podmínky pěstování a zpracování.

Rozpoznat byste měli také některé materiály, podle toho, zda jsou rozložitelné nebo ne. Mezi chemické patří např. viskóza, nylon, silon a polyester. Přírodní je bavlna, len, konopí a voda. Výroba chemických vláken je velmi energeticky náročná a nylon či polyester se vyrábí z ropy. Z přírodních vláken se nejčastěji používá bavlna. Její pěstování je ale environmentálně náročné, proto se začínají preferovat nové materiály (konopí, bambus).

Tip: Přečtěte si náš článek: Proč je udržitelný rozvoj důležitý pro módní průmysl?

Eco-friendly

Označení eco-friendly znamená, že oblečení bylo vyrobeno způsobem, který neznečišťuje prostředí. K barvení se používají neškodlivé barvy, biobavlna bez chemického ošetření, klesá spotřeba vody. Při klasické výrobě trička je spotřebováno až 3000 litrů vody.

Recycled

Oblečení s nápisem recycled na štítku znamená, že se jedná o kus vyrobený z již použitého materiálu (textil, papír, plast, kov). Některé značky používají například recyklované duše z kol.

Upcycled

Přešité, upravené, obarvené a jakkoliv jinak předělané staré věci. Přesně to je upcycling. V módním průmyslu jde hlavně o zbytkovou metráž z výroby, odstřižky, konce rolí, kazové metráže a nespotřebované látky.

Fair Trade

Fair Trade je poměrně známý pojem i mimo oblast módy. Jakmile je kdekoliv vyznačeno toto logo, můžete si být jistí, že produkt byl vyroben v zemích třetího světa za férovou mzdu. Velkou bolístkou oděvního průmyslu je právě špatná mzda pracovníků v tomto odvětví, nelidské podmínky a nucené práce dětí. Mezi takové značky patří například Kaamo, které se může pyšnit certifikátem GOTS.

Bio degradable

Oblečení s tímto označením je odbouratelné a rozloží se, aniž by poškodilo životní prostředí. Z materiálů se často používá bambus. Jeho velkou předností je, že roste rychle, není na jeho pěstování potřebná chemie a v podstatě ani žádná velká péče. Oblečení můžete prát na nízké teploty, není potřeba žehlička a má termoregulační účinky. U nás prodává bambusové oblečení řada firem.

Better Cotton Iniciative (BCI)

Největší program zaměřený na udržitelné pěstování bavlny na světě. Produkty označené zkratkou BCI nejsou z organické bavlny. Do programu je zahrnuta ochrana životního prostředí, vody a půdy. Zakazuje dětskou práci a podporuje rovné komunity dělníků.

Vegan

Označení výrobky vegan je poměrně jasné. Takový produkt nebyl vyroben z ničeho živočišného, tedy z kůže, hedvábí, vlny nebo kožešiny.

Jak zjistit, jak si stojí vaše značka? Můžete si zjistit tzv. Fashion Transparency Index. Velmi dobrou radou na závěr je nakupovat u těch, kterým důvěřujete. Pokud se vám líbí něco neznámého, nejdříve si zjistěte veškeré informace. Každá firma, která se zabývá udržitelností, by měla být schopná podložit svá tvrzení důkazy, čísly, postupnými kroky a dosaženými výsledky.

Zdroj: goodonyou.eco, slowfemme.com | fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu