Cestování Příroda

Sekvoje takhle přece neumírají! Vědci netají zděšení

sekvoje národní park usa
Sekvoje byly donedávna považovány za takřka nesmrtelné. Po celý svůj život, který může trvat až tři tisíciletí, s přehledem odolávaly suchu, škůdcům i požárům. Od roku 2014 již ale v amerických národních parcích předčasně zemřelo 28 těchto gigantů. A vědci začali pátrat proč.

Nesmrtelnost sekvojí

Sekvoje (sekvojovec obrovský) jsou největšími žijícími organismy na Zemi, dorůstají až do devadesátimetrové výšky a dožívají se kolem tří tisíc let. Tyhle gigantické kalifornské stromy, které rostou na západních svazích Sierra Nevada,  jsou proslulé svou neobvyklou odolností. Až doteď se věřilo, že dokážou odolat téměř všemu; požárům, nemocem, škůdcům, chladným i horkým obdobím, suchu. Na sklonku života, když už nezvládnou vlastní mohutnost, spadnou a jejich ohromné kmeny leží na zemi dalších tisíc let. Až donedávna nebylo doloženo jediné úmrtí stojícího sekvojovce obrovského.

sequoia národní park

Co se děje

Za poslední roky se ale děje něco nečekaného; začínají umírat stojící sekvoje. Od roku 2014 potkal tenhle osud v amerických národních parcích Sequoia a Kings Canyon 28 sekvojí. Podle předběžné studie jsou hlavní příčinou změny klimatu a s nimi spojené nadměrné sucho a zvýšený výskyt požárů. Tyhle nepříznivé faktory oslabují stromy natolik, že již nedokážou, tak jako dřív, odolávat masivnímu napadení kůrovcem. Tohle se v minulosti podle dostupných informací ještě nikdy nedělo.

Nejde jen o sekvoje

S masivním nárůstem počtu mrtvých stromů se potýká i proslulý Yosemitský národní park, kde kromě jiného ohrožují bezpečnost návštěvníků. Pracovníci parku sotva stačí potenciálně nebezpečné uschlé stromy odklízet.

sekvoje národní park USA

Není kůrovec jako kůrovec

Sekvoje má na svědomí jiný druh kůrovce (Phloeosinus punctatus) než ten, který devastuje smrkové a borovicové lesy na Sibiři, v Evropě i v severní Americe.

Budoucnost

Lze jen velmi těžko předvídat, jaký osud čeká sekvoje a další stromy v Kalifornii. Množství skleníkových plynů v atmosféře stále roste a dopady změn klimatu jsou čím dál intenzivnější. To s sebou přináší nejen větší sucho a větší množství lesních požárů, ale také závažné narušení celých ekosystémů. Podle ekologa lesa Nathana Stephensona ale není pochyb o tom, že umírání stromů bude pokračovat. Neočekává sice, že v dohledné době budeme svědky masivního umírání mnoha stromů najednou, ale kůrovec bude dle jeho názoru nekompromisně likvidovat ty nejoslabenější stromy. A těch bude v budoucnu zcela jistě přibývat.

Dají se sekvoje zachránit?

Sekvoje ke své reprodukci lesní požáry potřebují, ale spíše jen ty pomalu doutnající a nepříliš intenzivní, které zlikvidují podrost a umožní mladým stromkům, aby se uchytily. Poslední dobou ale bohužel lesní požáry nabírají na intenzitě a frekvenci a ohrožují či dokonce ničí i ty nejstarší sekvoje, zvané monarchy. Ekologové se snaží rozmnožování stromů podpořit tím, že je vysazují ve vyšších nadmořských výškách a zároveň podrost pravidelně a kontrolovaně vypalují. Jde ale spíše o adaptační opatření, protože se samotnou změnou klimatu toho bohužel mnoho nenadělají.

zdroj: inhabitat.com | fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu