Aktuality Bydlení Domácnost

Šetřit vodou nestačí. 10 tipů pro šetrné zacházení s vodou

To, že nám doma z kohoutku teče pitná voda v nelimitovaném množství, bereme jako samozřejmost; za den jí průměrný Čech spotřebuje 93 litrů. Přes miliardu lidí na naší planetě přitom k pitné vodě nemá vůbec přístup. Zdroje pitné vody jsou ale ohroženy už i v Evropě. Nejde jen o její úbytek, ale taky znečištění, na kterém má podíl každý z nás. Jak tedy s vodou zacházet, abychom neznehodnocovali její zdroje?

Úbytek vody

Až donedávna patřila Evropa mezi oblasti, kde bychom problémy s nedostatkem vody nečekali. Za posledních 30 let přibyla především v souvislosti se změnami klimatu dramaticky období sucha, která jsou také čím dál intenzivnější. Česko se dlouhodobě potýká s nedostatkem povrchové i podzemní vody a debaty o nutnosti snižovat spotřebu vody jsou nepochybně na místě. Vodu ale ohrožujeme i zdánlivě nesouvisejícím chováním.

Další ohrožení pro vodu

Ve vodě totiž končí řada chemikálií, které se používají v zemědělství (předně pesticidy) nebo v domácnosti. Bez viny není ani hormonální antikoncepce, která celosvětově zamořuje vody a negativně ovlivňuje rozmnožování ryb, o čemž jsme psali nedávno. To vše bohužel končí v přírodě a následně zpět v našich kohoutcích. Do pitné vody se masivně dostávají už i mikroplasty.

Co můžete udělat vy?

Bez vody sice nelze žít, i přesto se často chováme tak, jakoby na vodě vůbec nezáleželo. Přinášíme několik snadných tipů, jak můžete i vy pomoci trvale udržitelnému zacházení s nejen pitnou vodou.

1 Omezte konzumaci masa

Na výrobu či chov čehokoliv je potřeba voda. Zhruba třetina vody spotřebované v zemědělství se spotřebuje v živočišné výrobě. Zatímco na kilo zeleniny je potřeba 320 litrů vody, na kilo rýže 3 400 litrů, na kilo chleba 1 300 litrů, tak na kilo hovězího je to 15 500 litrů. Nejde jen o spotřebu vody na pěstování krmiva, ale také znečištění vody živinami a fosforem z umělých hnojiv, antibiotiky, hormony či těžkými kovy. Přestože vegetariánů a veganů přibývá, celosvětová spotřeba masa dramaticky roste. Podle řady studií (například od Oxfordské university) je však pro trvalou udržitelnost našeho stravování potřeba omezit celosvětovou spotřebu masa o 80 – 90 %.

2 Používejte ekologickou drogérii

Mainstreamová drogérie, ať jde o osobní kosmetiku nebo úklidové prostředky, obsahuje velkou řadu chemikálií, které představují velké ohrožení pro vodu. Čističky odpadních vod si s nimi bohužel často nedokážou poradit. Negativní je i jejich vliv na naše zdraví. O tom, proč a jakou šetrnou drogérii používat jsme psali zde (kosmetika) a zde (úklidové prostředky).

3 Nepoužívejte hormonální antikoncepci

Estrogen, který je součástí hormonální antikoncepce, se dostává močí jejích uživatelek volně do životního prostředí. Neporadí si s ním bohužel ani v čističce odpadních vod, naopak nedokonalým rozložením hormonů a pilulek vznikají látky, které mají na ryby ještě silnější účinek.  A v přírodě ovlivňují reprodukční schopnosti vodních tvorů a obojživelníků. Jaký má antikoncepce vliv na životní prostředí a jak si ji vybrat, si můžete přečíst v našem článku zde.

4 Konzumujte v co největší možné míře bio potraviny

Tradiční průmyslové zemědělství agrochemikáliemi rozhodně nešetří, ty ale bohužel znečišťují naše podzemní vody. Snažte se v co největší míře kupovat a konzumovat bio potraviny, při jejichž výrobě se průmyslově vyráběné pesticidy ani další chemikálie nesmí používat.

5 Sprcha každý den? Netřeba

Po celém internetu najdete řadu výzev a návodů na šetření vodou. Začít můžete třeba při osobní hygieně. Jde o zdánlivé drobnosti jako vypnout kohoutek, když si čistíte zuby, nebo vyměnit koupání ve vaně za rychlou sprchu. Tu si navíc není potřeba dopřávat každý den, ale jen tehdy, je-li to skutečně potřeba.

6 Zachytávej vodu

Máte zahradu? Pak pravděpodobně používáte nějaký systém na zachycení dešťové vody, kterou následně zaléváte. Zachytit a znovu využít vodu můžete ale třeba i ve sprše; než začne téci teplá, natočte si konve na zalévání květin nebo zalévání záchodu.

7 Nainstalujte si pomocníka

Pomoci šetřit vodou vám můžou i takové drobnosti jako je osazení všech kohoutků perlátorem, úsporná sprchová hlavice nebo WC s možností volby objemu splachování. Spotřebu takto snížíte o desítky litrů za den.

8 Zapněte mě, až budu plná

Na mytí nádobí v myčce je potřeba násobně méně vody než mytí pod tekoucím kohoutkem. Myčku, stejně jako pračku, ale zapínejte jen tehdy, jsou-li plné.

9 Dejte vale plastu

Mikroplasty jsou všudypřítomné a masivně kontaminují už i naši pitnou vodu. Omezte proto používání plastových výrobků, především těch na jedno použití. Místo igelitky vyrazte s látkovkou, zeleninu a pečivo si v obchodě naberte do látkových sáčků. Potřebujete-li pít brčkem, volte kovové nebo bambusové, hygienické potřeby také povětšinou existují v neplastovém provedení. Skvělým krokem je také bezobalové nakupování. Jak na něj, jsme zjišťovali zde.

10 Buďte aktivní

Mluvte se svými přáteli a známými o vašich ekologických volbách, pochlubte se novou láhví na vodu nebo kelímkem na opakované použití, pozvěte je na vegetariánskou nebo veganskou večeři. Někoho přesvědčovat není účinné, naopak pozitivní inspirace funguje skvěle! Zapojit se můžete i do některé z kampaní požadující změnu legislativy apod.

zdroj: Lenka Pipková| fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu