Příroda Technologie

Silnice z recyklovaného plastu? Geniální řešení (nejen) plastové krize

auta na dálnici
Britská společnost MacRebur nedávno přišla s inovativním nápadem, jak řešit plastovou krizi a efektivně využít plastový odpad, kterým jsme zaplavili doslova celou planetu. Používá ho při výrobě asfaltu. Silnice z recyklovaného plastu jsou zároveň odolnější a vyjdou levněji než ty z klasického asfaltu.

Plastový odpad – jeden z největších problémů dneška

Lidem se podařilo doslova zaplavit naši planetu plasty a neustále chrlíme další – ročně je to neuvěřitelných 400 milionů tun. Velká část z nich bohužel končí na skládkách a v přírodě a těžko bychom našli na Zemi místo, kam se mikroplasty nedostaly. Jsou v nejhlubších místech v oceánu i nejodlehlejších arktických oblastech, jsou ve vodě, kterou pijeme, i vzduchu, který dýcháme.

Čína – popelnice světa

Až donedávna řešily bohaté státy problém se záplavou plastu a dalšího odpadu hlavně jeho vývozem, především do Číny. Ta ale odmítla být nadále popelnicí světa a od roku 2018  zastavila dovoz plastového odpadu ze zahraničí. Export se sice částečně přesunul do zemí jihovýchodní Asie (hlavně Malajsie), ale je jasné, že jde jen o přechodné řešení.

Evropa snižuje produkci plastů

Evropa sice od příštího roku zakázala ve snaze snížit používání plastů prodej jednorázových plastových výrobků, jako jsou příbory, vatové tyčinky, brčka či míchátka, a chystá i povinný zpětný odběr plastových lahví, ale to neřeší problém, co s ostatními tříděnými plasty.

Recyklovaný plast a kvalitnější silnice

geniálním řešením přišel Brit Toby McCartney, CEO firmy MacRebur. Jeho firma začala zpracovávat vytříděné plasty a přidává je do asfaltové směsi, která se používá při stavbě silnic. Na jednu tunu inovativního asfaltu spotřebuje 3 – 10 kg recyklovaného plastového odpadu. Díky zvýšené pružnosti je tento inovativní asfalt navíc odolnější, má delší životnost a zároveň významně snižuje uhlíkovou stopu výroby asfaltu.

Výsledek? Méně plastového odpadu a více kvalitních silnic.

První plastové silnice

Na silnicích z recyklovaného plastu se jako první projeli řidiči v britské Cumbrii, dneska ale narazíte na tyhle silnice už i v dalších částech Británie včetně Londýna. Svoji premiéru mají za sebou také v Austrálii nebo Spojených státech.

zdroj: techcrunch.com | fotografie: Wikimedia Commons

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu