Móda a krása Společnost

Šití – zapomenuté umění, které se dneska opět hodí. Rozhovor.

šicí potřeby
Umíte šít? Jestli teď překvapeně vrtíte hlavou, proč byste v dnešní době, kdy si snadno koupíte jakýkoliv kousek oděvu, měli, nejste sami. Přitom ještě nedávno se ve většině domácností běžně šilo, zkracovalo, upravovalo, přešívalo ... Naše šatníky ale ovládla FAST fashion; módní průmysl neustále chrlí nové trendy a nutí nás nakupovat další haldy nekvalitních oděvů, abychom byli stále "in". Velká část z nich ale stejně rychle, jako se dostane na trh, skončí na skládce. 

Proč se v dnešní době učit šít a jak se hezky a stylově oblékat a zároveň za sebou nezanechávat ohromnou ekologickou stopu nám v rozhovoru prozradí Markéta Kotmelová alias Kotmélie, dámská krejčová, propagátorka SLOW fashion, ekologická nadšenkyně a lektorka kurzů šití.

Fast vs. slow

KotmélieMarkéto, nabízíš lidem kurzy šití … proč je v dnešní době, kdy si člověk snadnou koupí jakýkoliv kousek oblečení, důležité umět šít?  

Šití je super v mnoha ohledech. Zaprvé je to manuální činnost, při které si může člověk odpočinout od práce za počítačem nebo jiné práce hlavou, zároveň při něm vzniká něco přímo pod rukama, což dneska mnoha lidem chybí. Pocit, že vytváří něco hmotného.

Z mého pohledu je taky skvělé, že si díky tomu lidé uvědomí, co všechno šití obnáší, a lépe si pak dokážou uvědomit hodnotu látek a oblečení. No a díky tomu se zamyslí nad tím, jaké oblečení se dneska prodává v obchodech, nad jeho kvalitou a etickou hodnotou. Hodně se na kurzech bavíme o FAST fashion a SLOW fashion.  To, co je podle mě důležité, je uvědomělost vůči oblečení, které nosíme, a vůči celému oděvnímu průmyslu.

Mluvila jsi o SLOW fashion, o co přesně jde? 

Myslím, že už to pro mnoho lidí není neznámý pojem, nebo v to aspoň doufám.

SLOW fashion je pomalá móda. To znamená móda, která je kvalitní, dlouhodobá a není produkovaná ve velkém. Prostě opak FAST fashion, která je postavená na tom, že se musí hodně vyrobit za nízkou cenu a hodně prodat.

Aby člověk opravdu pochopil význam SLOW fashion, musí tušit, jak funguje oděvní průmysl. Ten je postavený na tom, že se hodně vyrábí a hodně se točí kolekce oblečení, aby to lidi pořád nutilo kupovat si nové kousky. Vyrábí se za opravdu nízké náklady, aby byla cena v obchodech hodně nízká.

Jenže náklady se šetří hlavně na kvalitě materiálu a pracovní síle, která oblečení vyrobí.

Zároveň čím víc se toho vyrobí, tím se sníží náklady na jeden kus. Takže se produkuje oblečení a vlastně už se předem počítá s tím, že se většina neprodá, ale i tak se to výrobcům vyplatí. Na tohle téma je dobře natočený dokument The True Cost. No a SLOW fashion je opak toho šíleného průmyslu.

Kdo do kurzů chodí?

Tohle je častá otázka. Nejčastěji chodí na moje kurzy ženy, i když bylo u mě i pár mužů, ale v porovnání se ženami je to jen zlomek. Od prvních kurzů, které jsem dělala, se ale skladba žen změnila. Ze začátku to byly převážně maminky na mateřské nebo těhotné ženy. Pak se to začalo rozšiřovat na ženy středního věku a vloni už do kurzů nastoupily i vysokoškolačky nebo postarší ženy, které se chtějí něčemu přiučit.

Co se v kurzu člověk naučí a jak to využije?

To, co se člověk hlavně naučí, jsou základy – ovládat stroj a základní šicí dovednosti. Pak záleží na motivaci k šití.

Někdo nemá velké ambice a chce si umět zkrátit kalhoty, závěs a nebo prostě umět zašít díru na oblečení. Ale spousta lidí se chce naučit šít oblečení pro sebe a pro svoji rodinu.

Tam už si může vybrat přímo specializovaný kurz, ale základ je vždy stejný. Já nabízím kurzy pro začátečníky, kde učím základy opravdu do hloubky, a proto je to nejdelší kurz. Když je dobrý základ, dá se na tom snadněji stavět další postup v šití. Pak už jsou to kurzy na konkrétní oblečení. Vždy se ale snažím vyjít vstříc účastníkům a přizpůsobit se jejich požadavkům.

I móda může být ekologická

žena u stroje

Mluvíš o sobě jako o ekologickém nadšenci. Jak s tím souvisí to, co děláš? 

Když naučím lidi šít, budou si moct oblečení opravovat a nebudou ho tolik vyhazovat. Zároveň si budou moct šít vlastní oblečení, kterého si budou více vážit, nebo si aspoň začnou víc vážit oblečení jako takového, když zjistí, jaké to je něco si šít. A to sníží produkci odpadu.

Sice o malé procento, ale sníží. Vidím v tom velký smysl a je to taková moje kapka v moři, kterou chci přispět k tomu, aby nám tady bylo v budoucnu líp. Dále se věnuji abcyklaci a recyklaci již použitých materiálů.

To se dá v módě vážně využít?

Jasně. Vloni jsem na toto téma dokonce pořádala přehlídku, kde bylo pět návrhářů, včetně mě, kteří tvoří módu z již použitého materiálu. Například šaty ze záclon a závěsů nebo z košil. Jinak v mém každodenním životě se postupně snažím odbourávat odpad. Pytlíky na potraviny a nákup v bezobalu je běžná součást života. Nejsem extrémista, že bych přestala ze dne na den produkovat odpad, ale snažím se co nejvíc věcí nahradit něčím bezodpadovým, ale praktickým a pohodlným na používání.

Takhle používám například látkové odličovací tampóny, menstruační kalhotky nebo látkové utěrky. I tohle všechno si může člověk jednoduše vyrobit doma.

Jak ses k tomu vůbec dostala?

Já jsem vystudovaná dámská krejčová a během studia jsem byla na exkurzi v továrně na výrobu látek a tenkrát mě to hodně zasáhlo. Byl to vlastně dost nepříjemný zážitek. Byl tam nepořádek, prach, hluk, smrad a velké kádě plný chemických barev, kterými se barvily látky.

Došlo mi, že to je továrna v Čechách, kde platí pro výrobce řada přísných zákonů. Jak to asi vypadá v Číně? V Indii?

To zní depresivně.

Ale nemusí být. Mě šití bavilo a nechtěla jsem z toho oboru odejít, a tak jsem hledala cesty, jak dělat to, co mě baví, ale zároveň to dělat tak, aby to dávalo smysl. Z toho postupně vyplynulo přešívání a šití ze starých a použitých materiálů. No a kurzy mi do toho zapadly, protože jsem hodně společenská a ráda trávím čas s lidmi, což se šitím moc nejde dohromady. Představa, že od rána do večera sedím za šicím strojem, mě úplně nelákala.

Stačí návod z internetu, nebo raději do kurzu?

Když chce někdo se šitím začít, co bys mu poradila do začátku? 

Jít ke mně na kurz 😀 Ne, myslím, že pokud si chce člověk vyzkoušet, zda ho to bude bavit a jestli to má cenu se učit šít, tak je nejlepší se podívat na nějaká videa na Youtube a vyzkoušet si první šití. Pokud doma nemáte stroj, zeptejte se kamarádky, mámy, babičky, jestli doma nějaký nemají, než si budete kupovat vlastní. Není to nejlevnější investice a je dobré vědět, jestli je to ono.

Šití se dá teda naučit i doma z videa? Takže nemusíme na žádný kurz?

Určitě se to dá naučit doma, znám spoustu lidí, kteří to jako samouci zvládli. Taky se v dnešní době spoustu informací dá dohledat a najít návody na videu. Řekla bych ale, že tahle cesta je zdlouhavější. Člověk udělá spoustu chyb, něž se naučí, jak to má udělat správně. Spoustu chyb člověk udělá i na kurzu, ale tam vás hned opravím a poradím, jak na to jít jinak a lépe. Přicházet si na to postupně sám může být někdy vyčerpávající a taky zdlouhavé a drahé, protože látky něco stojí.

Na kurzu zároveň máte všechno vybavení a vhodný prostor na šití. Je to k nezaplacení, když nemusíte stříhat na zemi nebo nejdříve uklidit všechny věci z kuchyňského stolu, než na něj vytáhnete šicí stroj.

Děkujeme za rozhovor!

fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu