Aktuality Příroda

Sníh v italských Alpách zrůžověl. Za tímto bezprecedentním fenoménem stojí podle vědců řasy

Změny klimatu si na ledovcích vybírají svou daň většinou jejich nadměrným odtáváním. V italských Alpách se ale objevil nový fenomén - růžový sníh. Za tímto překvapivým úkazem nestojí nic jiného než řasy. Vědci kromě jiného varují, že tmavší sníh rychleji taje.

Růžový jako sníh

Sníh v oblasti ledovce Presena v italských Alpách zrůžověl. Příčinou tohoto jevu je jednobuněčná řasa ancylonema nordenskioldii, která se již dříve nechvalně “proslavila” ztmavnutím oblasti o rozleze 100 000 km čtverečních v Grónsku. V Itálii, v takto nízké nadmořské výšce, se to ale dosud nikdy předtím nestalo. Řasa, která za změnou barvy sněhu stojí, ho postupně ztmavuje, čímž se sníží množství odraženého slunečního záření. Více se ho naopak vstřebá, sníh se ohřeje a rychleji taje.

Začarovaný kruh

Na odtávajícím ledovci se tvoří změklá vodnatá vrstva, která vytváří vhodné podmínky pro množení jednobuněčných organismů. Ty se potom pomnoží do takové míry, že začnou měnit barvu ledu na tmavší a tmavší. To ale vyvolává jen další oteplován povrchu a odtávání, což jsou opět příznivé podmínky pro řasy, které se tak dále množí. A tak pořád dokola. Vědci mají pro tento jev i své pojmenování: bio-albedo feedback. Řasa sama o sobě není nebezpečná, na jaře a na podzim se vyskytuje přirozeně ve středních výškách a na pólech. Nebezpečné je ale ztmavnutí ledovce, který tak odtává násobně rychleji než jen díky změně klimatu.

zdroj: today.it, BresciaToday, La Repubblica foto: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu