Vítejte » Psycho » Štěnice: dozvíte se o nich více, abyste se jich mohli účinněji zbavit

Štěnice: dozvíte se o nich více, abyste se jich mohli účinněji zbavit

Jsou drobné, nežádoucí a rády osidlují naše záhony. Štěnice jsou nenasytný noční hmyz, který za sebou zanechává nepříjemné stopy. Jakkoli jsou nenápadné a odolné, jejich likvidace je bolestí hlavy, která často vyžaduje zásah profesionálů. Porozumění jejich biologii a znalost toho, jak zabránit jejich výskytu, jsou klíčem k efektivnějšímu řešení jejich výskytu. Nenechte si těmito parazity narušit odpočinek a naučte se s nimi účinně bojovat.

Malý brouk, kterého není radno podceňovat

Pamatujete si na pohádky z dětství, kdy nám říkali: „Dobrou noc, sladké sny a ať vás štěnice nekoušou“? Může se to zdát jako nevinná věta, ale ve skutečnosti nás upozorňuje na jednu z nejotravnějších a nejvytrvalejších nepříjemností naší doby: štěnici.

Štěnice, které si oblíbily zejména naše matrace a postele, kde nacházejí teplo a potravu, jsou malý noční hmyz, který se živí naší krví, zatímco spíme.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Delib s.r.o. (@delib.cz)

Porozumění biologii štěnic pro účinnější boj proti nim

Štěnice jsou hnědý hmyz z čeledi štěnicovitých (Cimicidae), který v dospělosti měří maximálně 7 milimetrů. Nemohou létat ani skákat, ale mají působivou schopnost rychle se pohybovat po stěnách, podlahách a stropech. Samičky nakladou za svůj život přibližně 200 vajíček, která se líhnou po dvou týdnech.

Larvy se podobají miniaturním verzím dospělců, ale jsou světlejší. Po pěti převtěleních se z nich stávají dospělí jedinci. Štěnice mohou přežít několik měsíců, dokonce i rok, aniž by se krmily.

Jak zjistíte napadení štěnicemi?

Štěnice zanechávají několik známek své přítomnosti. Nejčastějšími jsou pupínky a svědění, které se objevují po jejich kousnutí. Můžete si také všimnout stop krve na povlečení nebo černých skvrn na matracích a rámech postelí, což jsou ve skutečnosti jejich výkaly.

Zbavení se štěnic: záležitost pro profesionály

Zlikvidovat zamoření štěnicemi není snadné. Existuje řada dostupných metod, ale často je nutné povolat profesionální odborníky na hubení škůdců. Běžně se používají insekticidy a fumiganty, ale je třeba s nimi zacházet opatrně. Ekologičtější alternativou je použití tepla. Několikahodinovým zahřátím místnosti na teplotu vyšší než 45 °C jsou štěnice ve všech stádiích svého vývoje zlikvidovány.

Spíše prevence než léčba

Nejlepším způsobem, jak se vypořádat se štěnicemi, je samozřejmě v první řadě zabránit jejich usazení. Za tímto účelem vždy zkontrolujte použité matrace a nábytek, než je přinesete do svého domova. Při cestování vždy zkontrolujte lůžkoviny v hotelu nebo v pokoji pro hosty. Nakonec, mít správné informace o štěnicích je prvním krokem k jejich vymýcení.

Nedovolte, aby tito malí škůdci narušili váš spánek a pohodu. Přijměte opatření a v případě potřeby zavolejte odborníky.

mm
O autorze, Marie Černá
Ahoj, jmenuji se Sarah a jsem webová redaktorka už 5 let. Začala jsem svou kariéru v oblasti komunikace, kde jsem objevila svou vášeň pro psaní a tvorbu obsahu pro web. Poté jsem se rozhodla specializovat se na webové psaní a pracovala jsem pro různé společnosti a komunikační agentury. Psala jsem pro webové stránky v různých oblastech, jako je technologie, móda, zdraví a wellness a také jsem pracovala na projektech přirozeného zpětného odkazu, abych zlepšila viditelnost webových stránek ve vyhledávačích.