Poslední výstřel
Psal se rok 1910, když padly ve francouzské části Pyrenejích výstřely, které zabily poslední dva jedince pyrenejského kozorožce žijící ve Francii. Tento poddruh sice v jiných lokalitách přežil ještě několik desítek let, roku 2000 ale nakonec skončil na seznamu vyhynulých druhů.
O mláďata není nouze
Nyní, o více než sto let později žije ve Francouzských Pyrenejích 400 kozorožců, kterým se v jejich původní domovině velmi daří. Letos napočítali v pyrenejském národním parku 70 nově narozených mláďat kozoroha. Nejde ale pochopitelně o původní vyhynulý druh ale o jiný poddruh pyrenejského kozorožce, západního španělského kozorožce, kteří byli před šesti lety dovezeni z rezervace ve Španělsku.
Návrat kozorožců
Pro kozorožce jsou typické dlouhé zahnuté rohy stejně jako lehkost, s jakou tahle divoká koza dokáže šplhat po skalnatých svazích. Jejich majestátnost láká do oblasti stále více turistů. Podle představitelů Pyrenejského národního parku, kteří usilují o to, aby se kozorožci opět stali plnohodnotnými obyvateli celých Pyrenejí, se osídlení první části francouzské strany těchto hor nepochybně zdařilo.
Budoucnost
Na podzim je naplánovaný převoz několika prvních jedinců do údolí Aspe, části hor blíže Atlantickému oceánu. I přesto, že je návrat kozorohů do volné přírody o poznání snazší, než je tomu u vlků nebo medvědů, je podle ochránců přírody se ale rozšíření kozorožců po celých Pyrenejích nedočkáme dříve než za 30 let.
zdroj: pyreneanway.com, en24.news, The Guardian | fotografie: unsplash.com
Přidat komentář