Aktuality Příroda

Tající aljašský ledovec hrozí obrovským sesuvem půdy a následnou katastrofickou vlnou tsunami

Na základě nové studie vydali vědci varování před katastrofickou vlnou tsunami, kterou může kdykoliv během příštích pár desetiletí spustit obrovský sesuv půdy ve fjordu v Zátoce prince Williama na Aljašce. Důvodem je tající ledovec v důsledku změny klimatu a rostoucí globální teploty.

Kritické oteplení

Ledovec, který pomáhá podpírat asi kilometr a půl dlouhý prudký svah fjordu v Zátoce prince Williama, díky rostoucí globální teplotě odtává. V současnosti už podpírá jen třetinu svahu a podle vědců hrozí, že sebemenší zemětřesení, dlouhodobý déšť nebo naopak vlna veder, díky níž by se tání uspíšilo, může takto oslabenou masu uvolnit. Svah se pomalu posouvá již desítky let, ale nyní je zjevné, že dojde nejpozději v příštích dvaceti letech k jeho náhlému utržení. Jak ale zdůraznila hydroložka Anna Liljedahl z Woods Hole Research Center, k sesuvu půdy může dojít v podstatě kdykoliv.

Katastrofické tsunami

Podle počítačového modelu by kolaps celého svahu vyvolal vlnu tsunami vysokou zpočátku několik desítek až stovku metrů. Po dvaceti minutách, kdy by tsunami dorazilo do města Whittier, by výška vlny stále dosahovala kolem deseti metrů a měla by na toto město děsivý dopad. Město už devastaci v minulosti zažilo a to po zemětřesení a následné vlně tsunami v roce 1964. Samotnému tsunami se asi zabránit nepodaří, je ale nutné situaci detailně sledovat, aby bylo možné detekovat jakékoliv významné geologické změny ve svahu a včas varovat obyvatelstvo ohrožených oblastí.

Není to poprvé

Není sice obvyklé, aby tsunami vyvolal sesuv půdy, ale v minulosti k tomu již několikrát došlo. Zřejmě nejvýznamnějším bylo tsunami v roce 1958, kdy se do aljašské Litua zátoky sesunulo v důsledku zemětřesení ohromné množství uvolněné horniny. Tsunami tenkrát dosáhlo maximální výšky přes 500 metrů. O něco nižší bylo roku 2015 tsunami v aljašském fjordu Taan, svoji zkušenost má za sebou i Grónsko, kde došlo v roce 2015 k sesuvu půdy na jeho západním pobřeží a následná vlna tsunami zdevastovala rybářskou osadu.

zdroj: The New York Times |fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu