Domácnost Společnost

Tiskárna – nenápadné místo, kde můžete hodně ušetřit

Tisk překvapivě představuje oblast s velkým potenciálem úspory. Oboustranný tisk už je na většině míst samozřejmostí, nejde ale ani zdaleka o jediný krok, který můžeme podniknout, pokud chceme při tisku šetřit přírodu i naši peněženku.

Nejlevnější tisk, žádný tisk

Každá vytištěná stránka znamená zátěž pro přírodu a náklady pro naši peněženku a to bez ohledu na to, jak šetrně k tisku přistupujeme. Proto je nejšetrnějším způsobem tisku, pokud to alespoň trochu jde, netisknout vůbec. Zní to jako samozřejmost? Samozřejmostí je bohužel pro řadu lidí stále nadměrný tisk. Tiskneme i věci, které ve skutečnosti vůbec nepotřebujeme, jako jsou například potvrzení o výběru z bankomatu.

Všimli jste si někdy, že koše hned vedle těchto zařízení těmito potvrzeními často přetékají? A co třeba lístky na některé kulturní akce či lístky na veřejnou dopravu vytištěné včetně všech reklam a k tomu barevně? Kolik emailů vytiskneme zbytečně jen, abychom si je někde založili? Podle odhadů je až 50 % dokumentů vytištěno zcela zbytečně a už se na ně nikdy nikdo znovu nepodívá.

Přejděme online

Než zmáčknete tlačítko “tisknout”, vždy se dobře zamyslete, zda je tisk daného dokumentu skutečně nezbytný, nebo by stačilo mít jej elektronicky či vytisknout jen jeho část. Na řadě míst se již objevují slogany, které nás k omezení tisku inspirují. Sami si můžete krátkou připomínku zbytnosti tisku vložit například do patičky vlastních odesílaných mailů.

Další příležitostí jak pomoci omezit tisk je přejít na online komunikaci. Dnes není nijak složité požádat o elektronické výpisy z bankovního účtu místo těch papírových, vyúčtování spotřeby energií či poplatku za mobilní a internetové služby. Vy sami tím sice nijak neušetříte, příroda vám ale poděkuje.

Oboustranný tisk

Tisknout na obě strany papíru je jedním z nejsnazších způsobů jak ušetřit. Doporučujeme mít automaticky přednastavený oboustranný tisk na všech zařízeních doma i v práci. Nestává se často, že potřebujeme tisknout jednostranně, a pokud tato situace nastane, lze nastavení přechodně změnit. Oboustranným tiskem se dá podle odborníků ušetřit asi 40 % nákladů.

Na písmu záleží

Možná to zní překvapivě, ale výběrem vhodného písma můžete ušetřit až 30 % toneru a tedy i nákladů, ideální je bezpatkový Absolute Green, Century Gotic nebo Times New Roman. Samozřejmostí by měla být i co nejmenší možná velikost písma. Na obrazovce se nám větší písmo hodí, ale při tisku je většinou možné si zvolit mnohem menší velikost písma, čímž opět snížíme spotřebu toneru.

Pokud zvolíte při tisku režim”koncept”, kvalita sice nebude ta nejvyšší možná, ale na běžné dokumenty dostatečná a zároveň tím snížíte spotřebu inkoustu.

Na papír efektivně

Jak efektivně využít plochu papíru? V nastavení si (alespoň na tisk) vyberte úzké okraje a pokud je to možné, vytiskněte si na jeden list papíru několik stránek. Například při tisku prezentací je toto nedocenitelná možnost jak ušetřit papír i toner.  Efektivně se dají znovu využít i již potištěné ale zároveň už nepotřebné papíry. Mají jednu stranu prázdnou? Pokud nejde o citlivé dokumenty, využívejte šmíráky buď pro další tisk či pro poznámky psané rukou.

Toner

Pokud zvažujete koupi nové tiskárny, je lepší se vyhnout těm nejlevnějším. Toner do takové tiskárny by vás totiž mohl vyjít klidně dráž než tiskárna samotná. Je proto dobré se vždy zaměřit nejen na pořizovací cenu samotné tiskárny, ale podívat se i na to, kolik vás budou stát náhradní náplně.

Ke každé tiskárně si můžete koupit originální toner, který má výrobcem garantovanou kvalitu, nebo pokud chcete ušetřit, pak vybrat některý z kompatibilních, tedy náplň vyráběnou třetí stranou. Jako jinde i u tonerů platí, že čím větší balení koupíte, tím vás vyjde relativně levněji. Další možností je nechat si toner znovu naplnit, čímž omezíte vznik odpadu a ušetříte až 50 % nákladů.

Pokud tisknete barevně, je pro přírodu i vaši peněženku lepší pořídit si takovou tiskárnu, která pracuje s oddělenými inkoustovými kazetami, tedy je v ní pro každou barvu separátní kazeta. Pokud vám totiž dojde například modrá, stačí vyměnit ji. Když ale používáte jednu trojbarevnou kazetu, v takovém případě je nutné ji vyměnit celou, což znamená, že ostatní barvy přijdou vniveč.

zdroj: Šetrná kancelář, vseprotisk.cz | fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:
Štítky

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu