Cestování Společnost

Tokio 2020 – zelená olympiáda

Olympijské hry představují pro každou zemi kromě prestiže také ohromnou ekologickou zátěž. Pořadatelé letošní olympiády v japonském Tokiu se ale rozhodli tento trend změnit a namířit ji směrem k trvalé udržitelnosti.

Doprava

Doprava představuje jednu z největších ekologických zátěží každé olympiády. Ekologickou dopravu desítek tisíc sportovců v místě konání her budou zajišťovat autobusy s elektrickým pohonem, které jsou navíc plně robozitované, a nebudou tak vůbec potřebovat řidiče. Baterie elektrobusu má dojezd 150 kilometrů. Nejde však o jediné ekologické vozy. Toyota poskytla celou řadu dalších vozidel na elektrický pohon.

Zdroj energie

Veškerá elektřina bude pocházet z obnovitelných zdrojů.

Inspirace pro ostatní města

Na olympiádě v Tokiu se představí také silnice, které umí odrážet teplo, nebo chodníky, které naopak bez problému zvládnou pohltit vodu. To představuje ekologické inovace, kterými se mohou inspirovat města po celém světě.

Využití recyklovaných materiálů

Všechny medaile, o které budou sportovci na hrách soutěžit, budou vyrobené z recyklovaných kovů, především ze staré elektroniky (včetně 6,2 milionů starých mobilů). Uniformy zase budou z recyklovaných plastů, olympijská pochodeň z recyklovaného hliníku.

Ubytování

Zcela originálně se Japonci rozhodli zajistit pohodlné ubytování pro všechny sportovce a zároveň se vyhnout tomu, aby po jejich odjezdu museli řešit, co s ohromnými haldami prázdných a nevyužitých lůžek.

Olympionici budou spát na kompletně recyklovatelných postelích vyrobených z kartónu, recyklovatelné budou i matrace. Nepohodlí se však bát nemusí. Postele mají nosnost až 200 kg a dají se prodloužit na délku 210 cm. Matrace zároveň nabízejí možnost nastavit si různou tvrdost pro horní, střední a dolní část těla.

Až sportovci odjedou …

Snahou pořadatelů je, aby co největší množství nově zbudované infrastruktury bylo po skončení olympijských her využitelné pro běžné občany města, nebo se je podařilo následně zužitkovat. Například ze dřeva použitého na stavbu některých sportovišť plánuje Tokio vyrobit veřejné lavičky, případně ho použít při nové výstavbě.

zdroj: inhabitat.com | fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu