Domácnost Společnost

Trápí vás přetékající popelnice? Poradíme vám, jak snadno omezit vznik odpadu

Máte pocit, že děláte, co můžete, abyste omezili vznik odpadu, a stejně je cesta k popelnicím vaší denní rutinou? Není nutné podléhat panice, někdy stačí změnit jen pár nenápadných drobností a vaše popelnice už nebude nikdy praskat ve švech.

Množství odpadu

Češi si často myslí, že problém s odpadem u nás téměř neexistuje, protože jsme přeci jedni z nejlepších “třídičů” odpadu na světě. Nebo ne?  To je ale jen jedna strana mince; co se týče zpracování tříděného a množství vyprodukovaného komunálního odpadu, máme se hodně co zlepšovat. Na jednoho obyvatele České republiky připadne ročně kolem 350 kg komunálního odpadu, tedy zhruba kilo denně, a toto množství každoročně roste. Co tedy s tím?

Nenoste si domů zbytečné obaly

Nejsnáze se řeší ten odpad, který vůbec nevznikne, a tak je nutné se nad množstvím potenciálně vzniklého odpadu zamýšlet již při nakupování a vybírat si takové výrobky, které nejsou baleny ve zbytečných obalech. Okurka v plastu? Banány ve vaničce překryté fólií? Chleba v sáčku? Raději sáhněte po bezobalových alternativách. Existuje poměrně rozsáhlá síť bezobalových obchodů, ale nakupovat bez zbytečných obalů se dá i v běžném supermarketu. Jen je třeba být připraven.

Samozřejmostí by mělo být, že si s sebou do obchodu přinesete vlastní obaly – sáčky na ovoce, zeleninu i pečivo, případně nádobu na stáčené čistící prostředky či kosmetiku, které seženete jak v bezobalových obchodech tak například i v jedné ze široce rozšířených drogistických řetězců. Látkové sáčky na potraviny si můžete sami ušít, nebo si vybrat ze široké nabídky těchto výrobků na trhu. To samé platí o nákupní tašce. Míříte do obchodu se svojí látkovkou, nebo si vždycky pořizujete novou jednorázovou tašku?

Jednotlivě balené? Děkuji, nechci

Napadlo vás někdy, kolik jednotlivě balených výrobků používáme? Ať jde o čajové sáčky, kávové kapsle, cukr, bonbóny, žvýkačky, menstruační pomůcky, mýdélka, med k čaji, papírové kapesníčky … V tomto případě není nic snazšího, než říct: děkuji, nechci. Nejen doma, ale také například na dovolené či v kavárně, restauraci nebo hotelu. Může to působit jako drobnost, ale jak praví známé přísloví. Jedna kapka moře nedělá, ale moře je složené z kapek vody.

Dlouhá životnost

Než si cokoliv pořídíte, zamyslete se, zda onu věc skutečně nezbytně potřebujete. Skutečně se bez ní neobejdete? Nemůžete si ji alespoň někde půjčit? Ne? Tak se zkuste nejdřív poohlédnout, zda ji neseženete z druhé ruky. Čím déle se věci již vyrobené budou používat, tím méně odpadu bude vznikat. Platí to i pro situace, kdy si kupujete z nějakého důvodu nový výrobek. Vybírejte podle kvality, ne nejnižší ceny. Kvalitní výrobky dlouho vydrží, dají se opravovat a, v ideálním případě, se z nich hned tak nestane odpad.

Jednorázové raději ne

O jednorázových výrobcích, především těch plastových, se díky snaze EU je omezit či zakázat mluví hodně. Zároveň byste asi nenašli mnoho výrobků, kde nelze jejich jednorázovou verzi nahradit tou na mnoho použití. Papírové kapesníčky nahradíte látkovými, kelímky na kávu s sebou speciálními hrnečky, jednorázové menstruační pomůcky řadou opakovaně použitelných alternativ, plastová brčka kovovými, jednorázové dětské plenky látkovými atd. Problém je často jen pohodlí a nedůvěra. Zkuste je překonat a zkusit některé z jednorázových výrobků, které běžně používáte, nahradit trvale udržitelnou alternativou. Velmi pravděpodobně budete překvapeni, že jde o snadnou věc a že neutrpí ani vaše pohodlí.

Recycle, upcycle

Dosloužily některé věci? Nebo je již nevyužijete? Nabídněte je ke koupi či za odvoz někomu dalšímu, zrecyklujte nebo upcyklujte – tedy využijte na něco jiného.

zdroj: statista.com, caoh.cz |fotografie: pixabay.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu