Aktuality Technologie

Tuny zlata, platiny a dalších vzácných kovů končí ročně na skládkách, varuje OSN

Ohromné množství elektroodpadu, které vyprodukujeme, představuje pro naši planetu stále větší problém. Je totiž toxický pro životní prostředí i pro lidi. Potvrzuje to i nová studie OSN, která se právě elektroodpadu věnuje. Zároveň tak na skládkách končí zlato, platina a další drahé kovy za desítky milliard.

54 tun

Jen v roce 2019 jsme po celém světě vyprodukovali neuvěřitelných 5 milionů tun elektroodpadu, což odpovídá 7,3 kg na každého člověka na planetě, včetně dětí. Množství elektroodpadu přitom stoupá třikrát rychleji než počet obyvatel naší planet.

Na jedno použití?

Elektrospotřebiče a elektronika jsou nedílnou součástí našeho života. To, co ale kritizuje zpráva OSN, je především fakt, že mají tyto druhy výrobků velmi omezenou životnost a možnost jejich následné opravy je limitovaná nebo dokonce neexistující. To jsou přitom snadné kroky, které by vedly k velké redukci vzniku nového elektroodpadu.

Vzácné kovy

Elektroodpad obsahuje řadu vzácných kovů, jak o je stříbro, platina, zlato, měď ale i železo. I tak je ale většina z nich zničena spolu s elektroodpadem – spálena nebo odhozena na skládku. Mnohem větší smysl by přitom dával zpětný odběr a recyklace. Odhaduje se, že tento osud potká jen necelou třetinu elektroodpadu. V Evropě je to kolem 42 %, naopak v Africe necelé procento.

(Ne)recyklovat

V mnoha zemích bohužel zpětný odběr elektroodpadu zcela chybí, samotný způsob recyklace pak většinou probíhá v chudších částech světa, kde se nebere ohled ani na zdraví dělníků, lidí v okolí ani životní prostředí. Jde přitom o manipulaci s velmi toxickými látkami. Elektroodpad představuje podle OSN obrovské riziko pro zdraví naše i budoucích generací.

Řešení?

Jedním z nejzákladnějších pilířů při řešení tohoto problému je zvýšení životnosti výrobků, možnost je snadno a levně opravit a také upgradovat na vyšší modely, aby nebylo nutné hned kupovat nový přístroj.

zdroj: UN, The Guardian | fotografie: pixabay.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu