Společnost Stravování

Týrání zvířat tolerované státem aneb jak fungují velkochovy v ČR

Velkochovy v ČR
Velkochovy patří k potravinovému průmyslu, aniž si to vůbec uvědomujeme. Nebo si to možná spíš nepřipouštíme. Oni ovšem existují a ovlivňují naše zdraví, krajinu, planetu a samozřejmě, životy zvířat, která tam žijí v těch nejhorších možných podmínkách. Jak to funguje u nás v ČR?

Hodně zvířat na jednom místě

Co je vlastně velkochov? Je tam hodně zvířat, to je jasné. Ale bohužel na jednom místě v naprosto nevyhovujících podmínkách, protože smyslem těchto chovů je dosáhnout co největšího výdělku s minimálními náklady. Proto často splňují jen ty nejzákladnější požadavky, které udává zákon. Ten příliš nemyslí na práva zvířata a ještě méně na naši planetu.

V zákoně se na hospodářská zvířata nepohlíží stejně jako například na psy a kočky. To, co by se u nich považovalo za týrání, je ve velkochovech považováno za běžnou rutinu (kastrace mláďat bez tišení bolesti, nepřetržité uvázání krav na řetězu, pobyt v kleci, ve které se zvíře ani neotočí apod.).

Na českých jatkách je každý rok poraženo přes 110 milionů zvířat jen pro naši potřebu.

Jak se žije ve velkochovech zvířatům?

Velkochov není žádná větší farma. Zvířata tam nežijí krásný a naplněný život. Většina z nich naopak nikdy neuvidí denní světlo, natož výběh a louku. V zákoně to vyžadováno není. Prasata žijí v kotcích o minimálních rozměrech, často na roštových podlahách. Ani krávy se nepasou na venkovních pastvinách, jak si mnozí myslí, nebo alespoň ty, které jsou určené na mléko. Mají prostě smůlu.

V průměrném velkochovu žije asi 3500 prasat, 103 000 slepic v průměrné drůbežárně a 500 krav v průměrném kravíně.

Častý argument pro velkochovy je ten, že je potřebujeme proto, aby lidé měli co jíst. Tak to ale úplně není. Masa je spíše nadbytek. Není nutné zvyšovat produkci, ale snížit ztráty, přestat plýtvat.

O skutečném životě ve velkochovech pojednává hned několik dokumentů. Podívejte se na nějaký, pokud chcete poznat, jak to skutečně funguje. Mezi hodně zajímavé patří australský Domnion, který získal vysoké hodnocení na ČSFD a vypravěčem je oblíbený herec Joaquin Phoenix, který dlouhodobě bojuje za práva zvířat a je veganem už od dětství.

V České republice je podle mapy portálu hlavanahlave.cz 2016. Svůj seznam doplnili i fotkami, které působivě demonstrují, jak vlastně zvířata žijí. Po shlédnutí vás nejspíš chuť na maso rychle přejde.

Že zvířata u nás žijí jako v koncentráku se rozhodli zdokumentovat také scénáristé pořadu Nedej se a Nesehnutí zase vydalo přehledný léták o celé problematice.

Velkochovy jako znečišťovatelé ovzduší

Když se na chvíli odkloníme od života zvířat v těchto zařízeních, musíme se podívat na obrovský vliv živočišného průmyslu na přírodu. Vedlejšími produkty velkochovů jsou látky, které životnímu prostředí výrazně škodí, zejména metan a amoniak.

  • Amoniak: obsahuje ho hnůj. Znečišťuje povrchové i podzemní vody. Ze zemědělství ho pochází přes 90 % vyprodukovaného v Evropě. Jedná se o takřka čtyři miliony tun ročně.
  • Metan: patří ke skleníkovým plynům a odchází z trávicího traktu zvířete. Je mnohem ničivější pro naši planetu než oxid uhličitý.

Podle některých odhadů má chov zvířat za následek 18 a více procent světové produkce skleníkových plynů.

Zvířata tu nejsou jen pro nás. Ona tu dokonce byla mnohem dříve než my. Když už je využíváme ke své „potřebě“, zaslouží si, abychom jim zajistili ty nejlepší možné podmínky, jaké lze.

Co s tím?

·       Jezte méně masa

Nemusíte se okamžitě stát vegetariánem nebo veganem, ale současně také nepotřebujete mít maso a živočišné produkty v jídelníčku každý den. Vyšší příjem rostlinné stravy vám naopak velmi prospěje. Zkuste zavést bezmasé dny, pít rostlinná mléka, jíst veganské sýry apod. Zkusili jste už někdy třeba tofu a jiné dobroty? Možná přišel čas na to, abyste obohatili svůj jídelníček o nové produkty.

·       Nakupujte lokální potraviny od farmářů

Když už kupujete maso a ostatní živočišné produkty, vyhýbejte se těm z velkochovů. Dejte přednost lokálních farmách apod. Uvidíte, že určitě někde ve vašem okolí prodávají domácí vajíčka, mléko, sýry, maso. Jsou zdravější, čerstvé, bez obsahu nejrůznějších antibiotik a pesticidů.

·       Bojujte za lepší podmínky chovu zvířat

Zvířata si zaslouží žít dobře. Bojovat za to může každý. Zkuste napsat protestní e-mail, podepište petice, sdílejte tuto problematiku mezi co nejvíce lidí.

·       Nevyhazujte

Kupujte vždy jen tolik, kolik opravdu dokážete sníst. Neskutečné plýtvání je obrovský problém dnešní doby a ani zdaleka se netýká jen živočišné výroby.

Každý krok se počítá a každý jeden z nás může pro zvířata a jejich lepší život něco udělat. To dokazuje i aktivita hnutí Děti země, které letos v únoru vyhrálo soudní spor s drůbežárnou ve Velkém Mahalově, kde tak musí snížit počet nosnic z 420 tisíc na 210 tisíc. Je to sice jen malé vítězství, ale dává naději.

Zdroj: hlavanahlave.cz, detizeme.cz, hlasyzvirat.cz, nesehnuti.cz | fotografie: commons.wikimedia.org

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu