Móda a krása

Udržitelná móda je trend, který odrážejí už i velké řetězce. Proč při výběru oblečení raději sáhnout po kvalitě než kvantitě? Rozhovor

Obzvláště v dnešní proměnlivé době je pravý čas myslet na kvalitu, která vydrží několik let. Každé nákupní rozhodnutí totiž ovlivňuje podobu světa kolem nás a platí to i o módě. Právě proto se značka COPE snaží nabídnout trvale udržitelnou alternativu k fast fashion a usiluje o čistější módní průmysl, k němuž vedou inovativní postupy, etická výroba, materiály šetrné k přírodě, kvalitní zpracování a nadčasový design. Proč by měla být slow fshion součást nažich běžných životů, o tom jsme si povídali s Terezou Suntychovou z organizace COPE.

Čemu přesně se věnujete?

Nabízíme eticky a ekologicky vyrobenou módu od pečlivě vybraných evropských značek. Oblečení, které není jen líbivé, ale opravdu dává smysl. Vyrábí se z takových materiálů a pomocí takových postupů, které jsou pro naši planetu co nejmenší zátěží. Věříme, že nejen ve světě módy platí, že kvalita má mít přednost před kvantitou. Proto volíme výrobce, kteří nechrlí tisíce kusů každý měsíc, ale raději investují své úsilí do nadčasové módy.

Co vás vedlo k tomu propagovat udržitelnou módu ve světě, v němž dominuje fast fashion?

Udržitelnost pro nás není trend či pouhá nálepka ale podstata našeho podnikání. Proto nám záleží na příběhu každého kousku – od návrhu přes výběr materiálu až po cestu k zákazníkovi. Naše slow fashion představuje alternativu k fast fashion na jedno použití a špinavému módnímu průmyslu obecně. Ekologická a etická stránka módy je pro nás vždy na prvním místě.

Na co se u vás mohou zákazníci těšit?

Na COPE.cz zákazníci najdou nadčasové a pohodlné kousky pro ženy i muže. Oblečení je vyrobeno s minimálním dopadem na planetu tak, aby vydrželo co nejdéle. Jde především o vzdušné střihy z přírodních materiálů od Beaumont Organic, snové spodní prádlo Dora Larsen je zase vhodné pro milovnice jedinečnosti. V nabídce jsou i minimalistické a inovativní základní kousky od Organic Basics nebo pánský severský streetwear Native North.

Myslíte si, že zodpovědná móda a oblékání mají šanci “porazit” rychlou módu?

Je to určitě běh na dlouhou trať, ale situace se pomalu mění k lepšímu. Přesto ale pomalá móda tu rychlou jen těžko porazí. Na jednu stranu pozorujeme, že se náhled na módu postupně mění, na světlo se dostávají problémy spojené se škodlivostí konvenčního módního průmyslu, celkově se o této problematice více mluví. Pořád se ale o udržitelnou módu zajímá jen zlomek společnosti, značná většina stále po kvantech nakupuje v řetězcích.

Svoji nabídku přeci ale mohou upravit i velké řetězce, hlavně pokud na ně budou zákazníci tlačit.

Módní průmysl v současnosti prochází obdobím transformace, kdy firmy musí reagovat na společenské změny a pokrok. Růst světové ekonomiky se zpomaluje, do hry vstupuje digitalizace i požadavky zákazníků po smysluplnějším podnikání. Už i velcí hráči začleňují udržitelnost do své firemní politiky. Je potřeba ale především změnit nastavení myšlení většinové společnosti. Uvědomit si, co všechno stojí za trikem za dvě stovky, jak dalekosáhlé to může mít dopady od znečištění půdy přes podporu chudoby v rozvojových zemích až po množství odpadu. Zajímat se a na základě toho upravovat zažité nákupní návyky, vyvíjet tlak na velké firmy. Móda musí zpomalit, ale samo se to nestane.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Určitě chceme nadále popularizovat udržitelnou módu a přispívat tak k pozitivní změně a zpomalení módního průmyslu. Aktuálně pracujeme na novém webu a možná nás čeká i expanze na zahraniční trh.

Děkujeme za rozhovor.

fotografie: COPE

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu