Domácnost Společnost

Udržitelnost a nejčastější přešlapy. Děláte tyto chyby také?

Chyby v udržitelnosti
Udržitelnost je důležitá pro každého z nás, ať už se jedná jen o jednotlivce nebo o celé firmy. Jaké nejčastější chyby dělají lidé a podniky, když nevyužívají všechny možnosti, které mají, aby předešli závažným ekologickým problémům, kterým se ve světě čelí.

1. Vyhazování věcí

Moderní doba nás v podstatě nutí neustále kupovat nové věci a nahrazovat je těmi novými. Proč ale vyhodit starší a naprosto perfektní stolek jen proto, že se na pár měsíců objevil nový trend? Nezbavujte se svého šatníku, bot, nábytku apod. jen proto, že vám v reklamě nutí myšlenku, že se starými věcmi jste zoufale nudní a nemoderní. Není tomu tak. Naopak. Staré věci jsou krásné a dají se různě renovovat. Navíc bývají často mnohem kvalitnější než ty současné. V budoucnu pak investujte do kvality výrobků a udržitelných značek, i když jsou třeba dražší. Svým rozhodnutím přispějete k čistějším oceánům a mořím. A když už se rozhodnete něčeho zbavit? Darujte, prodávejte, sdílejte.

Tip: Při přechodu na ekologickou domácnost není řešení zbavit se najednou všeho, co doma máte (plastové krabičky, klasická kosmetika pod.). Dokud ty věci máte, tak je používejte. Až dojdou nebo se rozbijí, nahraďte je ekologičtější variantou.

2. Nevyužíváme výhody přirozené energie

Máme slunce jako zdroj tepla, světla a energie, máme déšť, zem apod. Investujte do solárních kolektorů, pořiďte nádrže na dešťovou vodu, tepelná čerpadla. Jsou to sice poměrně velké investice, ale mnohonásobně se vám vrátí a na některé lze čerpat dotace.

3. Nechodíme dostatečně pěšky

Stále až příliš využíváme automobilovou dopravu namísto toho, abychom raději chodili pěšky nebo jezdili vlakem. Opravdu to není nutné. Využijte do práce kolo nebo se domluvte s dalšími kolegy na společné cestě, na výlety můžete vlakem, autobusem nebo třeba na kole. Kde to jde, choďte pěšky. Nejen planeta, ale také vaše zdraví vám poděkuje.

4. Nahrazování věcí

Chcete nahradit všechny plastové krabičky, dózy, koše a další věci těmi krásnými skleněnými, bambusovými apod.? Nemusíte hned nutně běžet do Ikei nebo kamkoliv jinam a nakoupit úplně nové. Navštivte bazar, odpovězte na inzeráty na internetu, využijte staré zavařovačky nebo nějaké vyhrabejte na půdě u babičky. Pořádně je vymyjte, vyrobte hezké etikety a máte vystaráno.

5. Kupujeme věci, které nepotřebujeme

Nekupujte nic, co vůbec nepotřebujete a nevyužijete. Například v současnosti existuje obrovský trend v pořizování nejrůznějších skleněných, zdravých lahví, různých druhů ekologických brček, speciálních kelímků na kávu apod. Jenže z brčka nepijete, káva je vám odporná. Tak proč si tyto věci za každou cenu kupovat jen proto, že jsou zrovna in a eko? A tak je to se vším. Neobklopujte se ničím, co vám nedělá radost a dlouhodobě neslouží.

Tip: Naše společnost je nastavená tak, že se obklopuje věcmi, a přitom 90 % věcí vlastně nepotřebuje. Zkuste zavést trochu minimalismu. Uvidíte, jak se vám uleví.

6. Nezajímáme se do hloubky

Žít udržitelně znamená jít opravdu do hloubky. Zajímejte se o značky, které kupujete. Vybírejte k přírodě šetrnou módu, kosmetiku apod. Kde se zboží vyrábí, za jakých podmínek, z jakých materiálů. Mají pracovníci rovné podmínky k práci, adekvátní odměnu, nebyly produkty testovány na zvířatech, necestovaly k nám přes půl světa? Ne každou informaci vyčtete z etiket.

7. Nemusí pršet, jen když kape

Když dělají malé krůčky davy, je to mnohem lepší než pár dokonalých jedinců. Nemusíte žít hned naprosto ekologicky. Je normální začít pomalu a postupně s různými změnami. Nejdříve těmi jednoduššími a postupně se propracovávat ke složitějším. Když se hned na začátku začnete srovnávat s ostatními, kteří již nějakou dobu udržitelně žijí, mohlo by vás to spíš odradit než podpořit. Každý krok se počítá a je jedno, jak bude veliký.

Žít udržitelně spočívá v tom, že nebudeme myslet jen na dnešek, ale především na budoucnost.

zdroj: entrepreneurshipinabox.com, mudithazerowaste.com, jakudelam.cz | fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu