Vítejte » Zprávy » Udržujte svou levanduli pomocí těchto jednoduchých tipů!

Udržujte svou levanduli pomocí těchto jednoduchých tipů!

Naučte se, jak se o svou levanduli starat, pomocí těchto jednoduchých tipů, které vám umožní mít krásnou rostlinu po celý rok. Zjistěte, jak ji zasadit, zalévat a prořezávat, abyste z ní měli co nejvíce!

Chcete svou zahradu trochu vybarvit? Levandule je k tomu skvělá volba. Kromě toho, že je velmi dekorativní, snadno se udržuje a svými lahodnými vůněmi vám dopřeje chvíle odpočinku.

Abyste měli po celý rok krásnou, udržovanou levanduli, řiďte se našimi jednoduchými a praktickými radami!

Výběr správného místa pro vaši levanduli

Výběr správného místa pro vaši levanduli je prvořadý. Ve skutečnosti bude potřebovat hodně světla, aby dobře rostl. Přímé slunce je nejlepší a ochrání vaši levanduli před přílišným stínem. Také se musíte ujistit, že půda je písčitá a dobře odvodněná.

To je velmi důležité, protože levandule nemá ráda vlhkost. Nejvhodnější je pro ni suchá země s neutrálním pH. Je možné najít konkrétní komposty pro levanduli, dostupné v zahradnictvích. Můžete však také vytvořit směs zeminy a písku, abyste dosáhli suché, dobře odvodněné půdy.

Zalévejte levanduli správně

Zalévání je jedním z nejdůležitějších aspektů, aby se vaší levanduli dařilo. Potřebuje pravidelnou a vydatnou zálivku, aniž by byla zaplavena. V teplém období je nejlepší zalévat denně a v zimě zálivku omezit na jednou týdně.

Během vegetace ji můžete také dobře zalévat, ale vyhněte se tomu během vegetace. Po zalití se ujistěte, že je půda vlhká, pak počkejte několik dní, než operaci zopakujete. Před zaléváním levandule je také důležité zkontrolovat, zda půda není příliš suchá, protože tato rostlina nemá ráda zalévání suchou půdou. Také se ujistěte, že je půda dobře odvodněná, abyste předešli riziku udušení kořenů.

Levanduli pravidelně prořezávejte a plejte

Řezání a odstraňování plevele jsou základními kroky k optimalizaci růstu vaší levandule. Levanduli je nutné každý rok v létě seříznout, aby mohla bohatě kvést. V řezu můžete pokračovat tak, že vybledlé stonky seříznete asi 2 cm nad zemí. Také kontrola plevele je důležitá, aby se zabránilo plevelům soutěžit s vaší levandulí o vodu a živiny. Plevel lze odstranit ručně nebo malým rýčem. Vhodné je také kolem vašich rostlin použít mulč, abyste omezili růst nežádoucího plevele.

K péči o levanduli můžete použít následující nástroje:

  • malý rýč
  • pár nůžek nebo nůžek
  • mulč

Je důležité provádět tyto úkoly opatrně a jemně, abyste nepoškodili vaše rostliny a zachovali jejich zdraví.

Přihnojujte a chraňte svou levanduli

Aby si levandule udržela v dobrém zdravotním stavu, je důležité půdu pravidelně přihnojovat. Je vhodnější použít hnojivo bohaté na fosfor a potaš, které se aplikuje každé tři měsíce. To podpoří vývoj stonků a květů. Hmyz může být někdy problémem pro levanduli, včetně mšic a listonohů. Aby tito škůdci rostlinu nepoškodili, můžete použít přípravek na odpuzování hmyzu na bázi esenciálních olejů, ale před použitím si pozorně přečtěte etiketu. Při hnojení a ochraně své levandule vždy dodržujte doporučené dávky, abyste rostlině neublížili.

Údržba levandule je jednoduchá a může výrazně zlepšit krásu vaší zahrady. Budete-li se řídit těmito zahradními tipy, budete si jisti, že si užijete krásnou levanduli, která je zdravá a zároveň velkolepá. Stačí vám pár minut měsíčně a uvidíte, že se vaší levanduli daří.

 

mm
O autorze, Marie Černá
Ahoj, jmenuji se Sarah a jsem webová redaktorka už 5 let. Začala jsem svou kariéru v oblasti komunikace, kde jsem objevila svou vášeň pro psaní a tvorbu obsahu pro web. Poté jsem se rozhodla specializovat se na webové psaní a pracovala jsem pro různé společnosti a komunikační agentury. Psala jsem pro webové stránky v různých oblastech, jako je technologie, móda, zdraví a wellness a také jsem pracovala na projektech přirozeného zpětného odkazu, abych zlepšila viditelnost webových stránek ve vyhledávačích.