Aktuality Společnost

Ušijte si doma roušku i bez šicího stroje. Videonávod

Pandemie koronaviru dorazila i k nám, vláda zavádí rozsáhlá opatření, aby co nejvíce zpomalila šíření viru. Jednou z věcí, jak můžete pomoci i vy, je nošení roušky. Ty jsou nicméně u nás momentálně naprosto nedostupným zbožím. Látkovou roušku si ale vyrobíte snadno sami doma. Nemusíte být přitom ani švadlena ani vlastnit šicí stroj. Jak tedy na to? A proč vůbec roušku nosit?

Chráníme sebe i ostatní

Látkové (ani jiné) roušky nikoho nedokážou stoprocentně ochránit před koronavirovou nákazou, i když je pravda, že riziko nákazy snižují. Co ale roušky umí, je zabránit tomu, abychom my sami nakazili někoho dalšího. To je hlavní a zásadní důvod, proč bychom měli roušky, i když třeba ty doma ušité, nosit mezi lidmi úplně všichni. Koronavirus totiž mohou šířit a šíří i lidé, kteří se cítí naprosto zdraví a nemají žádné příznaky nemoci.

Ušít si roušku zvládne opravdu úplně každý

Na výrobu roušky použijte stoprocentní bavlnu nebo len, můžete využít staré prostěradlo, silnější košili apod.

Co budete potřebovat?

  • čtverec látky 20 x 20 cm
  • nůžky
  • jehlu
  • nit
  • žehličku (bez ní se případně obejdete)
  • špendlíky (bez nich se případně obejdete)

A hurá na šití!

Návod na roušku v ruce

Ušít roušku zvládne každý a to i bez šicího stroje. Pokud máte šicí stroj tak to co šiju v ruce si ušijte na stroji.Vycházím ze čtverce který je velký 20cmx20cm.Pokud se chcete na něco zeptat tak se ptejte do komentářů, ráda vám odpovím.

Zveřejnil(a) Kotmélie dne Pondělí 16. března 2020

Zásady správného používání

Látkové roušky nejsou tak dobré jako ty jednorázové, mají ale tu výhodu, že je můžete používat opakovaně. Je ale nezbytné roušku po jednom použití vyprat alespoň na 60 °C a přežehlit, a tak je zapotřebí mít látkových roušek několik, abyste měli vždy alespoň jednu čistou po ruce.

Roušku si vyměňte vždy, jakmile je vlhká. Rouška by vám vždy měla zcela zakrývat nos i ústa, po každé manipulaci s rouškou si umyjte ruce mýdlem nebo vydezinfikujte.

Pokud máte roušku nasazenou, nikdy se jí nedotýkejte. Sundáte ji snadno povolením šňůrek (případně gumiček) zezadu, nikoliv tím, že byste sahali na její přední část.

Roušky nejsou jediné

Rouška může být to první, co si v životě ušijete, ale možná to pro vás bude první krok na cestě k tomu naučit se šít. O tom, proč se v dnešní době hodí umět šít, jsme si nedávno povídali právě s autorkou videonávodu a kurzů šití Markétou Kotmelovou. Výhoda látkových roušek je to, že se dají opakovaně používat a zbytečně nezatěžují životní prostředí. Jednorázových pomůcek, ke kterým existuje varianta na opakované použití, je celá řada; dětské pleny, kapesníky, dámské vložky nebo třeba sáčky na nákup a uskladnění potravin.

zdroj: Kotmelie.cz | fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu