Společnost Stravování

Už máte svoji KáPéZetku? Nemluvíme  o skautech ale čerstvé zelenině přímo od farmáře

KPZ možná znáte ze svých skautských let jako krabičku poslední záchrany, tahle zkratka ale znamená také komunitou podporované zemědělství. Jde o skvělý způsob jak mít na svém stole pravidelně dodávané čerstvé potraviny přímo od vámi vybraného farmáře.

Vím, odkud pochází mé jídlo

Komunitou podporované zemědělství funguje úspěšně v zahraničí už mnoho let, u nás se řady farmářů a spotřebitelů zapojených do KPZ teprve postupně rozrůstají. Pokud chcete mít jistotu, odkud vaše zelenina, ovoce i další farmářské potraviny pochází, i tu, že se jedná o k přírodě i lidskému zdraví šetrný způsob výroby, pak může být KPZ ta správná volba.

Stačí se zapojit do komunity odběratelů konkrétního farmáře ve vašem okolí, kterého si vyberete, a za předem stanovený poplatek vám tento zemědělec bude pravidelně celou sezónu dodávat čerstvé produkty z vlastní výroby. Bedýnky jsou většinou k dispozici jednou týdně a jejich složení se mění podle toho, co zrovna roste a dozrává.

Proč vyměnit supermarket za KPZ

V supermarketu máte sice jistotu, že během celého roku koupíte cokoliv, na co si vzpomenete, na druhou stranu ale nikdy nevíte, kde, kdo a jak vaše potraviny skutečně vyprodukoval, kde a jak žily krávy, jejichž mléko a maso konzumujete, kolik chemikálií skončilo na vašich jahodách či bramborech. Název země původu či konkrétního velkovýrobce je pro koncového spotřebitele nic neříkající.

Podpořit farmáře a ochranu přírody

Pokud se zapojíte do komunitou podporovaného zemědělství, máte příležitost stravovat se plně sezónně a zdravě, podpořit drobné ekologické zemědělství a vyhnout se emisím vzniklým cestováním jídla přes celou planetu i dopadům na životní prostředí spojeným s velkohospodařením. Zároveň podpoříte svého lokálního farmáře, který má díky svojí komunitě stálých odběratelů jistotu, že vypěstované potraviny někdo skutečně odebere a zkonzumuje. Drobným sedlákům tak umožňuje systém KPZ soběstačnost, možnost zajistit kvalitu potravin i jejich výroby, i možnost svým uvědomělým pěstováním udržovat zdravou krajinu a stát se respektovaným členem místních společenství.

KPZ nejsou “bedýnky”

Obdobným systémem odběru od konkrétního, vámi vybraného farmáře představují takzvané bedýnky. Hlavní rozdíl je ale v tom, že bedýnku si objednáte a odeberete jednorázově dle vlastní potřeby, zatímco systém KáPéZetek je postaven na dlouhodobém závazku. Ve skutečnosti se stáváte podílníky konkrétní farmářské produkce, platíte roční příspěvek a za ten vám náleží nárok na určité množství potravin z dané produkce. I když i tady se většinou operuje s mírou “bedýnka”. Jejich množství a frekvence se liší dle jednotlivých zemědělců.

Zapojit se

Jestli vám leží kvalita vašich potravin, vaše zdraví a zdraví naší krajiny i životního prostředí jinde na světě smysl, pak představuje KPZ jasnou volbu. Začít se dá snadno, stačí si na mapě zemědělců zapojených do KPZ najít toho “svého”, zjistit, jaké potraviny a za jakých podmínek nabízí, a zapojit se do komunity jeho pravidelných odběratelů. Není jistě cílem zcela přestat chodit do supermarketů, ale čím více lokálních potravin vyprodukovaných způsobem šetrným k životnímu prostředí budeme konzumovat, tím lépe.

Zdroj: kpzinfo.cz, adresarfarmaru.cz, rozhlas.cz | fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu