Aktuality Příroda

V Antarktidě se objevilo první místo, kde z mořského dna uniká do atmosféry metan

Podle posledních zjištění vědců je téměř jisté, že metan, plyn se silným skleníkovým účinkem, uniká v Antarktidě z mořského dna a dostává se do atmosféry. Jde o první místo, kde vědci takovýto aktivní únik zaznamenali.

Únik do atmosféry

Místo na mořském dně, kde vědci objevili unikající metan, se nachází v oblasti Antarktidy. Přítomnost bakterií, které běžně metan využívají, je naopak velmi řídká, a tak dochází k jeho úniku do atmosféry. Podle dostupných informací se pod mořským v oblasti Antarktidy nachází velké množství metanu, který by mohl v důsledku oteplení oceánů, ke kterému dochází v souvislosti se změnami klimatu, začít unikat. Tento možný scénář považují vědci za značně znepokojující.

Tikající bomba

Na unikající metan narazili již roku 2011 náhodně potápěči, ale vědcům trvalo dlouhých pět let, než se jim podařilo začít místo detailně zkoumat. I to je jeden z důvodů, proč jsou tolik znepokojeni tím, že ani po tak dlouhé době nejsou kolonie metan konzumujících bakterií v místě úniku dostatečně početné. Únik metanu z trvale zmrzlých oblastí je jedna z věcí, kterých se vědci obávají. Jde totiž o jeden ze znaků toho, že se globální oteplování nedá zastavit.

Cyklus metanu

To, jaké přesné množství metanu je v oblastech permafrostu skutečně uvězněno, se jen odhaduje. Velmi pravděpodobně jde ale o velké množství. Co ale představuje velký otazník v pochopení cyklu metanu na Zemi, je to, jak velký je rozdíl mezi uniknutým metanem a množstvím, které ho dokáží spotřebovat metan využívající bakterie. Na většině míst v oceánu využijí mikroorganismy veškerý metan, ať již v mořském dně nebo ve vodě, v Antarktidě k tomu ale ze zatím neznámé příčiny nedochází.

zdroj: livescience.com, businessinsider.com, phys.org, The Guardian, Greta Thunberg |fotografie: pixabay.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu